Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

MALKIPEDIE

Darth Vader je Polák

3. května 2016 v 19:30 | Malkiel
Termín "Svět, který nás obklopuje" může mít pro různé lidi dosti odlišný rozměr. Pro někoho "svět" končí u poslední krtiny se cedulí "Konec obce", ze které v životě nevytáhl paty.
Pro jiného člověka se "světem" rozumí planeta Země, tedy pro běžného smrtelníka dosažitelný svět.
Lidé se širšími rozhledy však za "svět" považují všechno, co je člověku známé, byť dosažitelné třeba jen hvězdářskými dalekohledy. Tedy celý široký vesmír, se všemi jeho hvězdami a planetami.
A tímto se dostáváme k problematice vesmíru, která byla již mnohokrát literálně či filmově zpracována mnohými tvůrci. Investigativcům informačního portálu Malkipedie se totiž jako vždy podařil husarský kousek, jelikož se jim povedlo vypátrat tajemství populárního seriálu Star wars, neboli Hvězdné války.

Nejen skalním příznivcům seriálu Star wars je jistě důvěrně známa postava černého rytíře jménem Darth Vader. Podle tvůrců seriálu prý Darth Vader vyrůstal na jakési odlehlé planetě Vnitřního pásu, která se jmenuje Tatooine. Tato planeta i jakýsi Vnitřní pás jsou samozřejmě fiktivní. Nic takového ve vesmíru nenajdeme. V tomto směru se jedná pouze o uměleckou nadsázku.
Darth Vader je totiž ve skutečnosti polský šlechtic a vojevůdce Jakub Wejher, který vyrůstal v Pomořansku, v kraji ležícím v dnešním Polsku. Takový obyčejný Polák se ovšem pochopitelně nehodil tvůrcům seriálu do scénáře, tak Jakuba Wejhera přesadili na jakousi fiktivní planetu kamsi do vesmírné Tramtárie, aby jej udělali zajímavějším a světovějším. Nějaký zmaškařený Pšonek (slangově "Polák"), by do kin nepřitáhl tolik diváků, jako stejně zmaškařený, leč záhadný rytíř odkudsi z Vnitřního pásu.
O poměrně nízké tvůrčí invenci autorů seriálu svědčí skutečnost, že se ani příliš nepokoušeli změnit jeho příjmení. Srovnejme si anglickou výslovnost jména Vader, která zhruba zní jako "Vejder" a jeho původní polské znění "Wejher". Tvůrci vlastně změnili pouze jedno písmeno.

Skutečný původ Dartha Vadera prozrazuje socha Jakuba Wejhera, která stojí v polském městečku Wejherovo, jež bylo zmíněným šlechticem založeno. Za zvlášť neobvyklých okolností se totiž socha Jakuba Wejhera občas mění na sochu Darta Vadera, jak dokazují přiložené fotografie.

Odhalením národnosti Dartha Vadera však veškerá překvapení ani zdaleka nekončí. Dart Vader byl jak známo původně členem rytířského řádu Jedi (vysl. Džedáj). Po odhalení Dartha Vadera už pro čtenáře asi nebude překvapením, že tento rytířský řád "Džedáj" má též kořeny v Polsku. Konkrétně v obci Dziadowa kłoda (vysl. Džjedova kloda). Zde tvůrci seriálu opět pouze zpřeházeli písmena.
Slovo "kłoda" v překladu ze staropolštiny může též značit slovo "kláda". Název obce tedy znamená "Džjedova kláda". Ve filmové verzi by tedy tento termín zněl jako "Džedájova kláda".
Zde se však významově dostáváme poněkud do úzkých. Dosud se totiž nepodařilo vypátrat, jestli termín "Džedájova kláda" odkazuje na pověstné meče rytířů Džedájů, nebo jestli je to jakási připomínka jejich nadměrné mužné vyspělosti. Ale ať už je to jakkoliv, Džedájové prostě mají "klády", které občas drží v ruce.Došlo po uzávěrce:

Potom, co se Poláci přihlásili k Darthu Vaderovi, jako ke svému národnímu dědictví, se na mezinárodním poli rozhořel doslova lítý boj o toto vlastnictví.
Nárok na vlastnictví Dartha Vadera totiž začali uplatňovat i Maďaři. Podle jejich tvrzení je Darth Vader maďarské národnosti a jmenoval se Kemény Ferenc. Což v překladu znamená Tvrdý František. V tomto směru by Maďarům trochu nahrávalo, že Darth Vader byl opravdu velký tvrďas.
Na druhou stranu jsou však tvrzení Poláků mnohem důvěryhodnější, protože maďarský Ferenc Kemény byl pouhý tělocvikář, zatímco polský Jakub Wejher byl šlechtic a vojevůdce, stejně jako filmový Darth Vader.
Ale kdož ví, jak je to vlastně doopravdy. Třeba je černý rytíř Darth Vader ve skutečnosti "černým šerifem", který stojí u nás v Čechách u pokladny v Kauflandu a dohlíží nad tím, aby lidi nekradli. A nebo český policajt.
Holt je ten svět okolo nás někdy tak trochu zamotaný.Prsty ve všech otvorech

7. ledna 2016 v 1:49 | Malkiel
Malkipress - Praha / Kolín nad Rýnem, Stuttgart, Hamburk

Evropské veřejné mínění v posledních dnech rozvířila informace o událostech, ke kterým došlo o silvestrovské noci v Německu. Podle původní zprávy zhruba tisícovka arabských a afrických migrantů v Kolíně nad Rýnem sexuálně obtěžovala i znásilňovala německé ženy. Počet údajných obětí se zatím pohybuje okolo devadesáti. Jedna z poškozených dokonce prohlásila, že v jednu chvíli měla prsty migrantů ve všech tělesných otvorech.

Německá vládní tisková agentura SCHEISSEPRESSE však tyto informace následně uvedla na správnou míru.
Tisková mluvčí této agentury Angelína Makrelína prohlásila, že se ve skutečnosti nejednalo o žádné sexuální obtěžování, ani o znásilňování. Všichni zmiňovaní arabští a afričtí přistěhovalci jsou totiž gynekologové a z vděčnosti za vřelé přijetí v Německu se rozhodli německým ženám provést zcela zdarma hromadné preventivní gynekologické prohlídky.

Evropská komise shodně s německou vládou velice kladně zhodnotila tuto iniciativu migrantů a jejich zjevnou ochotu zapojit se do pracovního procesu na evropském kontinentu. Aby vyšla vstříc této ochotě migrantů, tak Evropská komise plánuje zavést v celé Evropské unii závazný zákon, podle kterého se budou muset všechny občanky EU povinně podrobovat těmto gynekologickým prohlídkám. A to kdekoliv a kdykoliv to přistěhovalí gynekologové uznají sami za vhodné.
Evropská komise si od této nové právní úpravy slibuje zlepšení prevence gynekologických onemocnění evropských žen a současně též snížení sexuální frustrace mužských přistěhovalců.Došlo po uzávěrce: Iniciativou do Evropy přistěhovalých gynekologů se nechali inspirovat i neurochirurgové z řad přistěhovalců a již se těší na to, jak budou Evropanům radostně a zcela zdarma odoperovávat hlavičky.

Nepříjemné překvapení

14. října 2015 v 23:04 | Malkiel
Mailem mi přišel obrázek, o který se prostě musím podělit s ostatními.

Prezident na baterky

10. května 2015 v 17:34 | Malkiel
Pozornosti většiny čtenářů asi neušla skutečnost, že se náš pan prezident v poslední době stále hůře pohybuje. Někteří lidé to připisují jeho konzumaci alkoholu. Což samozřejmě není pravda, jak nám potvrdil prezidentův ovčí Mluvčáček. Příčina jeho ztíženého pohybu se totiž nachází někde zcela jinde.

Investigativcům Malkipedie se podařilo vypátrat, že je pan prezident poháněn bateriemi značky Energizer. Podobně jako králíček Bunny, který je nám tak dobře znám z reklamních spotů této firmy. Problémem však je, že baterie Energizer nevydrží v panu prezidentovi osmkrát déle jako v králíčkovi, nýbrž osmkrát méně.
Při zahraničních návštěvách mnohdy tyto baterie kapacitně nestačí panu prezidentovi ani na to, aby přešel rozlehlý uvítací sál a podal hostitelskému státníkovi ruku.

Člověk na hovno

6. května 2015 v 19:25 | Malkiel
Lidé jsou různí. Někteří lidé jsou na baterky, jiní jsou na palici, mnozí jsou též na zabití a někteří jsou úplně na hovno. Přičemž tyto jejich vlastnosti se mohou někdy i prolínat. Třeba takový člověk na palici klidně může být i na hovno. Stejně tak, jako člověk na baterky může být i člověkem na zabití.

Někdo by si mohl myslet, že takový člověk na hovno je jaksi úplně k ničemu. Což je ovšem hluboký omyl. Tak jako je někdo na baterky, někdo jiný je na hovno. Nejedná se totiž o smysl jejich života, ale o princip pohonu. Přičemž lidé na hovno fungují již od dávnověku, zatímco lidé na baterky existují mnohem kratší dobu. Vynález baterie jako takový je sice poměrně starý, zhruba dva tisíce let. Ale k praktickému používání baterií došlo až během dvacátého století. Zatímco pohon člověka hovnem funguje odnepaměti.

Jak si kráječ vzal hrubiána za manželku

1. dubna 2015 v 20:00 | Malkiel
Větička I ty, Brute? je všeobecně připisována římskému imperátorovi Juliu Caesarovi, jenž ji měl údajně vyslovit na adresu svého přítele Brutuse, když se jej rozhodli nespokojení senátoři v senátu zavraždit. Přičemž sám Brutus měl být údajně iniciátorem celého vražedného spiknutí. Jak nám však často ukazuje podrobnější zkoumání historie, i v tomto případě to bylo všechno poněkud jinak.
Zmiňovaný imperátor se nejmenoval Gaius Julius Caesar, nýbrž pouze Julius, s přízviskem Caesar. To první údajné jméno Gaius ve skutečnosti nebylo jménem, ale přezdívkou, kterou mu dali jeho vojáci, se kterými se protloukal mnoha bitvami. Přičemž ona přezdívka se původně ve staré latině psala v podobě "Gayus". Jak nám již napovídá původní podoba této přezdívky, tak to ve skutečnosti byla přezdívka označující jeho sexuální orientaci, neboli že byl homosexuál. V obhroublém vojenském žargonu to však spíš znamenalo buzerant.
Imperátor Gayus Julius Caesar se tak stal prvním historicky doloženým homosexuálem. Současně je též prvním registrovaným homosexuálem. Je totiž registrován přímo v historických análech. Takzvaný "anální registrant".
Taktéž byl vůbec prvním homosexuálem v tak vysoké politické funkci.
Tím druhým je poločernoch, polokeňan, polomuslim a podle zarytých rasistů dokonce i poločlověk, Barack Hnusajn Ohamba.

Zachodítě pakadítě

28. září 2014 v 20:39 | Malkiel
Jelikož bylo téma týdne v nedávné době poněkud zatuhlé, musel jsem překonat svoji přirozenou lenivost a vymyslet si téma vlastní. A protože se tento blog jmenuje Můj nočník, rozhodl jsem se pro téma poněkud defekační. Což ostatně není poprvé, protože o historii záchodů jsem se už kdysi zmiňoval v článku Je tam smradu jako v hradu.
Tentokrát bych se chtěl zmínit o názvosloví, které je používáno pro označování místností určených ke konání intimních potřeb.
Označení WC pochází z anglického jazykového prostředí a je zkratkou termínu "Water closet". Což v překladu znamená "vodní komůrka". Říci tedy o kadibudce WC, by bylo poněkud nepřesné. Kadibudka může být nazvána vodní komůrkou snad jen za přívalového deště. Teda ta moje určitě ano. Moje kadibudka je za přívalového deště podobná děravému batyskafu na dně Mariánského příkopu v Pacifiku.

Praotec Idiot

26. září 2014 v 22:39 | Malkiel
Mnohé národy uctívají své praotce, neboli zakladatele toho kterého národa. Ani my Češi nejsme vyjímkou. Jenže ono to s těmi praotci často bývá takové vachrlaté. Například u toho našeho praotce dosud není jasné, jestli jím byl keltský náčelník jménem Segoves, popisovaný římským historikem Titem Liviem. Nebo jestli tím praotcem byl vladyka Boemus podle Kosmovy kroniky. A nebo jestli jím byl lech Čech podle Dalimila.
Problémy s naším praotcem jsou však úplnou prkotinou proti tomu, jaké problémy se svým pradávným starouškem mají Maďaři.

Rozluštění záhady Rio de Janeira

18. července 2014 v 18:00 | Malkiel
Připomínat ohromnou sochu Ježíše Krista, tyčící se na brazilským městem Rio de Janeiro, by asi bylo pro většinu čtenářů zbytečné. Taktéž by ovšem bylo zbytečné připomínat tuto sochu lidem, kteří Krista považují pouze za starší reinkarnaci Santa Klause a nebo Rio Dežanéro považují za cikánskou osadu na východním Slovensku.
Podle oficiálních informací byla tato socha postavena na památku vyhlášení nezávislosti Brazílie na koloniálním Portugalsku.
Investigativcům Malkipedie se však povedl husarský kousek, protože se jim podařilo vypátrat nové tajemné okolnosti spojené s touto sochou. Kristova socha stojící na vrchu Corcovado je totiž ve skutečnosti raketoplán. Původní účel raketoplánu však ještě není zcela znám.
Podle nepotvrzených informací však má být raketoplán použit v okamžiku, kdy bude v Brazílii nejhůř. Čili taková brazilská obdoba našich Blanických rytířů. Jen s tím rozdílem, že zatímco čeští Blaničtí rytíři mají přijít zemi na pomoc (na což zatím marně čekáme), tak brazilští Corcovadští rytíři se v takové chvíli chystají ulétnout. Výsledek je však zcela stejný, protože ani nám, ani Brazílii žádní tajemní rytíři nepomůžou.

Praotec Tuhoš

13. prosince 2013 v 21:08 | Malkiel
Historické zvraty mnohdy ovlivní budoucnost mnoha lidí. Dokonce i celých národů.
My si například myslíme, že jsme Češi. Což je ovšem hluboký omyl. Ve skutečnosti jsme totiž původem Tuhošťani.

Při posledním stěhování národů, které probíhalo v rozmezí 4.až 7. století, prchaly slovanské a germánské kmeny před náporem barbarů z Asie do Evropy. Tehdy se na území nynější České republiky usadilo několik slovanských kmenů. Z nichž pro nás jsou v tuto chvíli zajímavé dva kmeny. Jedním byli Čechové, kteří se usídlili ve Vltavské kotlině v oblasti okolí dnešního hlavního města a v části Polabí, kterému vévodí památná česká hora Říp.
Druhým kmenem byli Tuhošťani, kteří osídlili oblast Pošumaví, s dnešním správním střediskem Domažlice.

Zmínění Tuhošťani se do historie slovanských kmenů zapsali mnohem více, než jsou dnes historici ochotni připustit. Za mlhavými informacemi o Tuhošťanech stojí zřejmě skutečnost, že se během následujících staletí Tuhošťani jaksi vypařili. Jenže historici netuší kam.
Začněme však od začátku.

Vítejte v Brňákově

21. září 2013 v 20:35 | Malkiel
Jednou z největších a nejznámějších vesnic na území České republiky je nepochybně vesnice jménem Brňákov. Tato vesnice se nalézá na jihovýchodě republiky v oblasti, která byla v dávnověku známa jako Velkomalomoravská říše. Současná správní oblast se nazývá kraj. Slovo kraj nepochází ze slova krájeti, jak by si mohl někdo domýšlet. Termín kraj pochází ze slova okraj, protože tamní oblast byla vždy na okraji hlavních mocenských zájmů.

Hlavním správním orgánem tohoto kraje není hejtmanství, tak jako v ostatních krajích republiky, ale hejkalství. Tento název vznikl na základě zvláštního způsobu vyjadřování, protože tamní obyvatelé nemluví, ale jen jaksi podivně "hékajó".
Úředním jazykem v Brňákově je sice čeština, ale té tam nikdo nerozumí, protože místní obyvatelé se dorozumívají neobvyklým dialektem označovaným jako hantec, který je směsí češtiny, němčiny, gudžarátštiny a korejštiny. Korejština dala i název tomuto dialektu, protože původní korejský termín han-tec v překladu z korejštiny znamená: tenkdomluvíjakoidiotaještěstímmachruje.

Vesnice "in natura", aneb Hoštický syndrom

19. září 2013 v 21:34 | Malkiel
Vesnice je území obklopené zemědělskými pozemky, které je zastavěné obytnými domy a hospodářskými budovami. Odborně se takové území nazývá "intravilán". Ale protože každý prd ví co to znamená, tak zůstaneme u zavedeného názvu "vesnice".
Hospodářská budova je určena k zemědělskému hospodaření, nikoliv k provozování hospody.
V hospodářské budově hospodaří hospodář a v hospodě hospodaří hospodský.
Hospodin navzdory svému jménu nehospodaří nikde, ale prostřednictvím úst jím pověřeného a biskupem dohozeného faráře přináší lidem v kostele duchovní osvětu a náboženská ponaučení.
V minulosti z rozhodnutí farářů též docházelo k upalování neposlušných občanů, což byl takový středověký způsob náboženské osvěty na venkově.
Hospodin někdy též bývá označován jako pastýř, který pase své ovečky. Těmi ovečkami jsou myšleni lidé bez rozdílu pohlaví. Zatímco pasák pase buď hospodářská zvířata a nebo pouze ženy. Lidé se však někdy sami od sebe chovají jako ovce, ale v takovém případě je nepase ani pastýř, ani pasák, ale politici.

Jak vznikla "šalina"

10. srpna 2013 v 21:07 | Malkiel
Naše země oplývá řadou světových unikátů. Například Karel Čapek daroval světu slovo "robot".
O řadu let později jsme světu darovali termín pro vykrádání podniků a bank - tunelování. Máme však jeden unikát, který se do světa nerozšířil a zůstává pouze u nás. A to ještě pouze v jednom městě.
Po celém světě, včetně většiny našich měst jezdí tramvaje. Kromě Brna. Tam totiž jezdí šaliny. Taktéž tam nemají tramvajáky, ale šalinisty. Místo tramvajenky mají šalinkartu a místo lístku na tramvaj mají šalinlístek. Šalina je prostě brněnský fenomén. A to tak silný fenomén, že se Brnu někdy přezdívá Šalingrad.
Málokdo však ví, co vlastně slovo "šalina" znamená a jak vzniklo. A většinou po tom nikdo nepátrá. Šalina je prostě šalina a šmytec.
Abychom se dopátrali původu slova "šalina", tak se musíme ponořit do minulosti, až k počátkům hromadné dopravy osob v Brně.

Šalina sralina a výlet sucholodí

8. srpna 2013 v 21:42 | Malkiel
I přes nesporně vysokou kvalitu městské hromadné dopravy vedení Dopravního podniku hlavního města Prahy rozhodně neusíná na vavřínech a ve všech směrech se snaží tento systém ještě více zlepšit.
V následujícím článku si mohou čtenáři přečíst o několika chystaných novinkách v oblasti městské hromadné dopravy.

Vodní tramvaj
Stále se opakující záplavy přivedly vedení DP k úvahám o lepší flexibilitě vozidel městského dopravního systému. V minulosti totiž nemohly tramvaje jezdit v zaplavených ulicích. Což by se však mělo změnit nasazením vodních tramvají, která se během záplav mohou pohybovat po ulicích zcela nezávisle na kolejovém tělese.

Zakázané ovce

17. července 2013 v 21:56 | Malkiel
Rčení o zakázaném ovoci podle všeobecného mínění pochází z Bible. První dva lidé na světě, Adam a Eva, si zcela nazí lebedili v ráji, kde mohli používat a konzumovat vše, co se jim zamanulo. Tedy kromě ovoce ze stromu poznání. Konzumaci tohoto ovoce jim totiž Hospodin přísně zakázal. Je ovšem záhadou, proč jim tehdy do ráje ten strom dával, když ovoce z něj nesměli jíst. Tak trochu sadistický přístup.
Další děj už asi všichni znají. Eva neodolala, jablko ze stromu poznání si jednoduše utrhla a ochutnala. Aby v tom průšvihu nebyla sama, tak hned dala ochutnat i Adamovi. Jen co si oba kousli do jablka, tak se k nim náhle dostavilo poznání. Tím poznáním bylo, že najednou zjistili, že jsou nazí, o čemž dosud neměli ani ponětí. Což byl poměrně nezvyklý efekt tohoto ovoce.

Cynik Mrtoděj

5. července 2013 v 18:02 | Malkiel
Není pochyb o tom, že jedněmi z prvních ezoteriků na našem území byli dva bratři, kteří k nám přišli z Bulharska, aby nás osvítili. Nejprve nás prý chtěli osvítit loučemi, ale ty jim při dlouhé cestě z Balkánu dohořely, tak se nás rozhodli osvítit jiným způsobem.
Ze starých bájí si jistě pamatujeme takzvané věrozvěsty, bratry Cyrila a Metoděje.
Jak už však známe z naší křivolaké historie, tak skutečná pravda je i v tomto případě trochu jiná. Cyril a Metoděj nebyli dva bratři, ale pouze jeden člověk jménem Mrtoděj. Jméno je odvozeno od staroslověnského slovesa "mrtěti". Toto slovo bychom mohli do dnešní češtiny přeložit jako "mrtvým vrtěti".

Ke kořenům chřesťanství

30. května 2013 v 22:19 | Malkiel
Chřesťanské náboženství vzniklo před dvěma tisíci let jako odnož judaismu v římské provincii Judea na Blízkém Východě. Náboženství založil židovský muž jménem Jochánán, který se později dostal do povědomí lidí jako Jan Chřestitel.
Tento muž žil jako poustevník v poušti, kde se podle Bible živil pouze kobylkami a medem lesních včel. Vzhledem k tomu, že kobylky a zejména lesní včely jsou v poušti poměrně vzácné, byl tento muž s největší pravděpodobností většinu života o hladu.

Debil nebo idiot?

25. května 2013 v 21:00 | Malkiel
V souvislosti s volbou nového prezidenta vyplavala na povrch až trestuhodná neinformovanost českého obyvatelstva. Lidé vůbec neví, jak mají správně svého prezidenta označovat a motají jeden název přes druhý. Plavou zejména ve správném používání názvů debil, imbecil a idiot. Mnohým totiž tato slova připadají významově stejná a tak prostě jen něco plácnou, aniž by se zamýšleli na skutečným významem slova. Což je ovšem chyba, protože tato slova mají přesnou vědeckou kategorizaci.

Džochar Becherovič Bumbájev

26. dubna 2013 v 11:55 | Malkiel
Malkipress, Praha - Groznyj / Nedávný atentát na bostonském maratonu značně rozvířil poklidné vody světové veřejnosti. Atentátníci z Čečenska totiž byli světovým tiskem přiřčeni Česku.
Na jednu stranu se ale není čemu divit, protože v Čečensku jsou politici zhruba stejně zkorumpovaní jako u nás. A krade se tam taky přibližně jako u nás. Svět tedy těžko může vnímat nějaké drobné nuance v názvu těchto dvou zemí.

Od lokálky k pendolínu

20. března 2013 v 21:51 | Malkiel
Vlak života je velmi proměnlivá veličina. Když se narodíme, tak vlak našeho života připomíná línou lokálku, která se pohybuje pouze mezi zastávkami Krmení, Čůrání a Kadění. Trvá to prakticky celý rok, než se v našem životě něco změní. Než se například postavíme na vratké nohy. Potom se lokálka trochu zrychlí. Ovšem pouze za cenu toho, že nám k předešlým třem zastávkám přibude zastávka Pády na hubu. Touto zastávkou už potom vlak našeho života projíždí až do smrti.

Nový papež málem uhořel

19. března 2013 v 11:23 | Malkiel
Malkipress - Vatikán / Miliony katolických věřících se minulý týden dočkaly volby nového papeže. V záplavě informací o této radostné události však poněkud zanikla zpráva o nešťastné příhodě, která se stala ve Vatikánu vzápětí po zvolení nového papeže, jenž přijal řeholní jméno František.
Tato politováníhodná událost bohužel vrhla stín na Českou republiku. Hlavní postavou této události byl totiž český poutník, který si čekání na náměstí svatého Petra ve Vatikánu krátil konzumací alkoholu.

Bába online, dědek offline

8. března 2013 v 21:30 | Malkiel
Deprese jsou velmi široký pojem. Z medicínského hlediska jsou deprese onemocněním, při kterém nedostatek neurotransmiteru jménem serotonin v nervovém systému způsobuje depresívní, neboli pokleslou náladu.
Slovo deprese totiž pochází z latinského slova "deprimere" a ve skutečnosti znamená pokles nebo potlačení.
S termínem "deprese" se tak můžeme setkat v mnoha oblastech lidské činnosti, například v ekonomice, ve fyzice či v meteorologii. Když píchnete pneumatiku u auta, tak se vlastně taky jedná o depresi, neboť v pneumatice došlo k poklesu tlaku.
Deprese tedy nejsou čistě medicínskou záležitostí, jak se mnozí lidé mylně domnívají. Proto se i obyčejná blbá nálada dá nazvat depresemi, jelikož v takovém případě došlo k poklesu dobré nálady, byť bez patologických příčin. Prostě vás třeba jen někdo naštval, čímž způsobil pokles vaší dobré nálady.

Vdovy

23. října 2012 v 21:00 | Malkiel
Investigativcům Malkipedie se podařilo vypátrat neobvyklé aktivity paní Gatesové, manželky Billa Gatese. Podle neklamných náznaků má paní Gatesová už plné zuby svého manžela, protože furt dřepí v práci a nevěnuje se rodině. Rozhodla se tedy k radikálnímu řešení tohoto problému odstraněním svého manžela. Společně se stejně postiženými manželkami ostatních workoholiků založila sdružení s názvem Widows (Vdovy).
Po provedení nezbytných úkonů spojených s odstraněním Billa Gatese a převzetí dědictví, se chystá drobná změna image firmy a všechny operační systémy firmy Microsoft pro příště ponesou název Widows. Přičemž číslo přidělené k tomuto názvu se bude postupně měnit podle počtu vdov sdružených ve spolku.
Není pochyb o tom, že spolek Widows paní Gatesové si získá mnoho příznivkyň z řad manželek ajťáků, pařmenů a podobných počítačových magorů.
Své služby tomuto spolku dokonce již nabídl doktor Kevorkian, známý též pod přezdívkou Doktor Smrt. Tento doktor je pověstným obhájcem i provozovatelem metody řízené vraždy, tak aby to vypadalo jako sebevražda.
Své služby též nabídl německý farmaceutický koncern Bayer, jenž vznikl po válce přejmenováním z koncernu IG Farben, který za války dodával jedovatý plyn Zyklon B do plynových komor. Původní recept na výrobu jedovatého plynu je mimo jiné dosud používán při výrobě většiny léků produkovaných tímto farmaceutickým koncerem. Proto je lepší nechodit moc k lékaři a už vůbec ne do lékárny.

Malý a měkký

15. října 2012 v 20:19 | Malkiel
Je všeobecně známým faktem, že si softwarový magnát Bill Gates důsledně chrání své soukromí. Investigativcům Malkipedie se však povedl doslova husarský kousek a podařilo se jim odhalit kousek Gatesova nejintimnějšího soukromí týkající se jeho přirození. Podle zjištěných informací ho má pan Gates "micro" a "soft".
V příští etapě pátrání se investigativci soustředí na skutečnost, jak souvisí termín "window"(okno) s českým termínem "vrata" a nakolik to může souviset s paní Gatesovou.

Nežerte tolik ten kaviár !!!

13. října 2012 v 14:10 | Malkiel
Jikry z jesetera, neboli kaviár, je odnepaměti pochoutkou labužníků. Největšími jedlíky kaviáru na světě jsou Slováci, proto je na Slovensku na každém rohu "kaviareň".

Epochální objev z řecké historie

18. června 2011 v 2:49 | Malkiel
V tomto článku se opět ponoříme do řecké historie a mytologie, o které již pojednával nedávný článek Pohádka o průjmu, jenž se zmiňoval o antickém hrdinovi Salmoneovi.
Ten kdo umí číst a četl Staré řecké báje a pověsti si jistě vzpomene na řeckého hrdinu jménem Herkules, po kterém je u nás pojmenováno lepidlo. Ten kdo neumí číst, ale umí aspoň zapnout televizi, vybaví si možná tohoto siláka vystupujícího v TV seriálu s názvem Herkules.
Herkules se však ve skutečnosti jmenoval Herakles, po čemž jsou zase pro změnu pojmenovány izolační desky ze slisovaných dřevěných hoblin s obchodním názvem Heraklit. Izolační desky Heraklit jdou velmi dobře lepit lepidlem Herkules. Heraklit slepený Herkulesem ovšem vytváří poněkud nezvyklou situaci.

O chytání lelků

15. června 2011 v 10:55 | Malkiel
V mém nedávném článku jsme si pověděli o chytání kurdějí. Tentokrát si povíme o chytání lelků. Tato záliba je čistě českou národní záležitostí. Jak jsme se dočetli v minulém článku, tak velkým průkopníkem chytání kurdějí byl amatérský ornitolog a námořník Homoděj Rozsochatý.
Po skončení své námořnické kariéry, která se sestávala pouze z jedné plavby na Kolumbově lodi Niňa, se Homoděj vrátil do Čech a snažil se zúročit zkušenosti nabyté na zámořské plavbě. Jeho prvním počinem byl pokus praktikovat lov kurdějí u nás. Tento mořský pták ovšem u nás nežije, tak musel Homoděj hledat jiný druh ptáka, který by byl ochoten vlétnout lovci do huby. Nejprve to zkoušel s pečenými holuby, kteří v některých končinách prý létají sami do huby. Dlouhodobým pátráním však zjistil, že u nás pečení holubi do huby za žádných okolností nikdy sami nelétají.

Hučitelé a hučitelky

26. května 2011 v 22:15 | Malkiel
Původ slov učitel nebo učitelka je celkem jasný, neboť vznikl odvozením ze slovesa "učit". Etymologie slovesa učit však byla dosud zahalena mnoha nejasnostmi. Nejnovější objevy na poli lingvistiky však odhalily, že sloveso "učit" pochází ze slovesa "hučet". Toto slovo vzniklo v začátcích školství v českých zemích.

Stále je tu naděje, že chytneme kurděje

14. května 2011 v 21:06 | Malkiel
Již v dějepise na základní škole jsme se mohli dozvědět, že námořníci objevující nové kontinenty se často potýkali s kurdějema. Zejména při dlouhých plavbách přes Atlantický oceán. Málo lidí ovšem ve skutečnosti ví, o co se jednalo. Lodě plovoucí přes oceán totiž pronásledovali dnes již vyhynulí ptáci jménem Kurděj poťouchlá (Scorbutus malevolus).
Kurděj poťouchlá byla vzdálená příbuzná dnes již též vyhynulého ptáka jménem Dronte mauricijský (Raphus cucullatus), který je nám spíš znám pod starším jménem Blboun nejapný (Didus ineptus). Oba druhy ptáků měly stejný osud, protože byli námořníky do posledního kusu sežráni. Kurděje doplatili stejně jako blbouni na své chutné maso. A v případě kurdějí ještě na jejich neobvyklý způsob stravování. Kurděje totiž za tmy nalétávaly na paluby plavících se lodí a námořníkům, kteří za horkých nocí spali na palubách a chrápali s otevřenými ústy, vyzobávaly z ústní dutiny zbytky jídla, hmyz, roztoče a zbytky zkažených zubů. Ptáci tak námořníkům dělali neocenitelnou hygienickou a dentální službu.

Valpuržina noc a její historie

1. května 2011 v 23:38 | Malkiel
V minulém článku se čtenář mohl dočíst o poněkud nezvyklém názvu "Valpuržina noc". Tento svátek připadá na poslední dubnovou noc stejně jako naše Filipojakubská noc, kdy u nás tradičně dochází k pálení čarodejnic. Název Valpuržina noc pochází z němčiny a vznikl ze zkomoleného slova "Walpurgisnacht". S naším pálením čarodejnic však nemá nic společného. Ne že by naši germánští sousedé neradi někoho pálili. Jednu dobu v této činnosti dokonce vynikali. Čarodejnice však nepálili.

Přesnice

24. dubna 2011 v 23:32 | Malkiel
Přesnice je zastaralý název pro Velikonoce. Původně se tak jmenoval nekvašený chléb, který kdysi pekli židé, když zdrhali z Egypta. A protože zdrhali narychlo, nestačili dát do těsta kvasnice.

Co ještě nevíte

20. dubna 2011 v 22:44 | Malkiel
Mnozí čtenáři si oblíbili mé poučné články. Jsou i tací, kteří se přiznali, že jim mé články nebývale rozšířily jejich vědomostní obzory. Proto se chystám v budoucnu založit encyklopedii s názvem Malkipedie, která bude vyplňovat vědomostní mezery ve všeobecně oblíbené Wikipedii. Následující článek svojí poučnou hodnotou právě schematicky zapadá do plánované Malkipedie.

Když se hovoří o NIC, tak si také musíme říci, co vlastně to NIC je.
NIC je málo známý chemický prvek s názvem "uhlan nikelný" (přesná chemická značka je NiC). Tento prvek objevil ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev.

Legenda o padlém andělovi

8. dubna 2011 v 22:52 | Malkiel
Při tématu peklo bychom neměli zapomenout ani na bytosti, které jsou s peklem nerozlučně spojeny. Na všechny ty čerty, satanáše, pekelníky a ďábly. K peklu je též často přiřazován i takzvaný "padlý anděl". V tomto článku bych se chtěl podrobněji věnovat právě této postavě. Již od začátku historie lidstva jsou informace o této bytosti poměrně chatrné. Už samotný původ názvu "anděl" byl dosud nejasný. Prostě to jednou někdo vyslovil a od té doby se lidstvo spokojilo s tím, že to tak je.

Jak vzniklo peklo

6. dubna 2011 v 23:48 | Malkiel
Většina lidí asi bude znát historku o tom, jak vznikl svět. Nebudu popisovat pětidenní nudný děj jak Bůh tvořil Zemi, vodstvo, rostlinstvo a veškerou živou havěť. Teprve šestý den to začalo být zajímavé, protože stvořil člověka. Respektive dva, Adama a Evu. Adam byl muž a Eva byla mužena, jak se jí tehdy postaru říkalo. Jenže jak známo, tak právě tito dva se mu moc nepodařili. Asi už byl Bůh po těch předešlých pěti dnech trochu utahaný, možná už mu došly nápady, prostě Adam a Eva byli aušus. On jim totiž oproti zvířatům nainstaloval rozum. A upřímně řečeno, i pro Boha byl rozum dosud oblastí neprobádanou.

Co všechno ten Dežo ví

29. listopadu 2010 v 12:45 | Malkiel
V minulém článku Původ termínu "dejá vu" jsme se dozvěděli o historii vzniku termínu "dejá vu"(dežaví). V tomto článku bychom si měli povědět co všechno vlastně Dežo ví. Dežo v podstatě ví vše co potřebuje vědět. Dežo je etnický intelektuál. Dežo má dokonce mimosmyslové schopnosti. Dovede se například dobře orientovat v neznámém prostředí a najít odbor sociální péče i v rozlehlé budově městského úřadu. Jako orientační bod mu při hledání slouží dlouhá fronta jeho soukmenovců. Dežo, ač mnohdy "nevie písať ani čítať", tak přesně zná kalendář a bezpečně ví, v který den se vyplácejí sociální dávky.

Původ termínu "dejá vu".

29. listopadu 2010 v 0:58 | Malkiel
Na téma tohoto týdne už bylo napsáno mnoho vět. Nebylo však napsáno jedno podstatné. Jak a kde vlastně vznikl termín "dejá vu"? (vyslovováno "dežaví ") Všeobecně rozšířeným omylem je totiž tvrzení, že tento termín vznikl ve Francii. Tento omyl je pochopitelně uveden i v již tradičně matoucí Wikipedii.
Za vznikem tohoto omylu stojí francouzský voják napoleonské armády, která svedla vítěznou bitvu poblíž Slavkova u Brna.

Nový primátor je mimozemšťan

23. listopadu 2010 v 3:34 | Malkiel
Minulý týden se Praha dočkala radostné události. Povolební koalice byla uzavřena a Pražané budou mít konečně nového primátora. V minulém období, kdy Prahu "řídil" téměř neviditelný primátor-horolezec Bém, si občané mysleli, že větší sranda na radnici než za jeho panování už nemůže být. Mýlili se. Sranda může být ještě mnohem větší, protože tentokrát bude Prahu řídit primátor-k*ndolog. Už samo uzavření koaliční smlouvy v gynekologické ordinaci je velmi humornou záležitostí.
Situace však není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Našemu známému investigativnímu novináři si totiž podařilo vypátrat velmi závažná fakta související s osobou nového primátora. Standa Motolice totiž zjistil, že pan Svoboda není člověk, ale mimozemšťan.
Forenzním vyšetřováním se mu podařilo prokázat, že je ve skutečnosti příslušník mimozemské rasy jménem Ferengi. Přiložené fotografie zcela jasně dokumentují, že fyziognomie obličeje pana primátora je prakticky totožná s fyziognomií běžného příslušníka rasy Ferengi.

Halahoven

26. října 2010 v 1:54 | Malkiel
Pro mnohé čtenáře bude jistě překvapující informace, že název halloween má původně kořeny v Ćechách. Již naši dávní předci z doby bronzové totiž využívali plyn vznikající z rozkládajících se exkrementů a rostlinných zbytků, který dnes moderně nazýváme bioplyn. Za tímto účelem byla vždy ve slovanské starověké osadě vybudována podlouhlá budova, na jejíž dno byl ukládán biologický odpad produkovaný jejími obyvateli. Z kvasících zbytků vznikal bioplyn, který byl obyvateli používán ke svícení, zejména za dlouhých zimních večerů, kdy už nemohli naši předci pracovat na polích a věnovali se domácím pracem.

Frodo Pytlík a cesta do Čtvrtkozemě

21. října 2010 v 22:41 | Malkiel
Není pochyb o tom, že jedním ze zakladatelů literárního žánru Fantasy je spisovatel J.R.R.Tolkien. Velký rozmach popularity tohoto žánru nastal zejména zfilmováním Tolkienova díla. Filmová trilogie dosáhla mimořádné popularity též u českých diváků, kteří se dožadují dalších filmových pokračování tohoto díla, tak jak to probíhá například u díla Joanne Rowlingové. Je však více než pravděpodobné, že pan Tolkien další romány již nenapíše. Knihy byly napsány, filmy natočeny, z tohoto pohledu se tedy zdá, že tato kapitola je již uzavřena. Ne ovšem pro české filmové diváky.

Fantasmagory aneb Haryk Potrat a lysohlávky

21. října 2010 v 1:50 | Malkiel
Za devatero horami, devatero lesy a jedním kanálem ležela malebná vesnička jménem Beďary. Na okraji vesnice žila v chaloupce s doškovou střechou paní Johana Rohlíková. Paní byla velice chudá a neměla ani na jídlo. Naštěstí byl nedaleko její chaloupky hluboký les, který jí poskytoval dostatek obživy v podobě lesních plodů a hub. Pravda, moc druhů jedlých hub se tam nevyskytovalo a to málo ještě rychle vysbírali ostatní obyvatelé vesnice. Ale jedna houba se tam vyskytovala v hojném počtu a tu nikdo nesbíral, protože byla jedovatá. Paní Rohlíková však přišla na to, že když se houba šikovně povaří, tak se dá jíst. Ta houba se latinsky jmenovala Psilocybe arcana, česky zvaná Lysohlávka tajemná. (Zde prosím nezaměňovat s blogerkou Arcana, která je sice tajemná jako hrad v Karpatech, ale není halucinogenní )
 
 

Reklama