Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Historie

Bacha na Vápeníka!

13. září 2014 v 21:07 | Malkiel
Připomínat čtenářům slavnou automobilovou značku Citroën, s jejímiž výrobky se můžeme denně potkávat na našich silnicích, myslím ani není třeba. Všechno však mohlo být trochu jinak a my jsme dnes mohli na silnicích potkávat auta se zcela jinou značkou, byť vycházející ze stejné továrny.
Zakladatel automobilky André Citroën pocházel z holandské židovské rodiny. Nejstarším zaznamenaným předkem Andrého Citroëna byl jistý obchodník Jákob, syn Mojžíše, datovaný do roku 1739. V té době nebylo v Holandsku pravidlem mít příjmení. Teprve po francouzské anexi Holandska byl zaveden francouzský civilní řád, který kvůli evidenci obyvatel uzákonil povinnost mít i příjmení. A tak byla příjmení vybírána jejich novými držiteli, nebo byla přidělována úřady, pokud si dotyčný nevybral sám. Dodnes není zcela jasné, jakým způsobem k tomu došlo, ale muž jménem Roelof, syn Barendův a vnuk zmiňovaného Jákoba, byl při sčítání lidu v roce 1811 zapsán do listin jako Roelof Barend Limoenman.

Být primátorem je fajn džob

15. ledna 2010 v 1:06 | Malkiel
Praha je již od dob prvních přemyslovských knížat hlavním městem české země. Od nepaměti byla sídelním městem králů, císařů a prezidentů. Ba i císař celé habsburské monarchie Rudolf II si z ní udělal své sídelní město.
Nejvyšším představitelem Prahy v současné době je primátor. V minulosti měla tato funkce i jiné názvy, například purkmistr a v pozdějších dobách starosta. Název starosta však nynější politické garnituře příliš připomínal, že by z provozování této funkce mohly vyplývat dokonce nějaké starosti a tak byl název funkce změněn na nic neříkající "primátor". Za doby "vládnutí" primátora Němce byl název funkce dokonce dočasně změněn na "primadona".

O původu názvu Čech

21. listopadu 2009 v 15:36 | Malkiel
Etnogenezí českého národa jsem se zabýval již dříve v článku "Pravdy a lži o původu Čechů". V tomto článku bych se chtěl věnovat původu označení národa - Čechové. Podle pověstí existoval na přelomu starověku a ranného středověku jakýsi kmen Čechů, který sjednotil ostatní kmeny ve vltavsko-labské kotlině a dal tak základ vzniku českého národa.
 
 

Reklama