Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Turek od vokurek

17. července 2016 v 18:10 | Malkiel |  Témata týdne
Nedávný pokus o vojenský převrat v Turecku dostal tuto zemi na titulní stránky novin, internetových médií a televizních zpravodajství.
Nutno si však přiznat, že běžný Evropan toho o Turecku příliš mnoho neví. Proto bychom se pokusili tuto vědomostní mezeru trochu zaplnit.

Turecko leží na Bosporu, což je průliv mezi Středozemním a Černým mořem. Tento průliv tvoří geografickou hranici mezi Evropou a Asií. Turecko tedy leží částečně v Evropě a částečně v Asii. Kulturně i mentálně však leží hluboko uvnitř Asie. A nábožensky leží hluboko uvnitř středověku. Což člověk pozná okamžitě při překročení hranic při prvním zakvílení muezzina z minaretu. Muezzin je profesionální kvíleč, který z jehlovitých věží pětkrát denně svolává muslimské věřící k modlitbám. Tyto motlitby se nazývají "salát". Tento salát však nemá nic společného s nám známou zeleninou stejného jména.
V současné době se však minaretoví kvíleči poněkud zmodernizovali a ke kvílení používají megafony. Někde už dokonce ani nekvílejí, nýbrž své kvílení nahrané na cédéčkách přehrávají z reproduktorů.

Dnešní Turecko vzniklo po skončení první světové války a po rozpadu tehdejší Osmanské říše. Osmanskou říši obývali Osmani. Zde bychom si měli poznamenat, že bychom neměli zaměňovat Osmany s Osmáky. Osmáci jsou hlodavci žijící v Jižní Americe a s Osmany nemají vůbec nic společného. Tedy kromě některých společných prvků chování.
Taktéž bychom neměli Osmany zaměňovat s "osmáky", neboli s žáky osmé třídy základní školy. Tehdejší Osmani totiž většinou neabsolvovali žádné školy, natož osmé třídy.
Osmani též nemají nic společného s osmiem, neboli chemickým prvkem obsaženým v Mendělejevově soustavě prvků. Zde by pro změnu stálo za připomenutí, aby si čtenáři nepletli ruského chemika Mendělejeva s německým doktorem Mengelem. Doktor Mengele byl sice také vědec, ale ten svými pracemi vynikl na zcela jiném poli.
Navíc je osmium prvek poměrně vzácný a většina lidí se s ním setkala pouze v hodinách chemie na základní škole, když se marně snažili natlouci si do hlavy koncovky kysličníků ve správném pořadí. Neboť právě na konci řady -ný, -natý, -itý, -ičitý se jako osmý právě nachází pověstný kysličník osmičelý. Dodnes si živě pamatuju, jak jsem si tehdy lámal hlavu nad tím, co to je ale za divný kysličník, když má osm čel.

Dále by jistě stálo z připomenutí, že označení Osman je tureckou variantou arabského jména Usáma. Potom každý čtenář hned získá jasnější pohled na Osmany. Prostě to jsou samí Usámové, řečeno arabsky.

Hlavním městem Osmanské říše bylo město Cařihrad. Stručný popis tohoto města nám prozrazuje známé rčení:
Je tam smradu jako v Cařihradu.
Po vzniku Turecka by Cařihrad přejmenován na Istanbul. Zda se podařilo mezitím ten smrad vyvětrat, to nám není známo. Jisté pochybnosti o tom však naznačuje skutečnost, že název "Istanbul" nese i sýr tzv. balkánského typu.

Při pojednání o Osmanech bychom též neměli zapomenout na jejich středověké sousedy Mameluky, kteří kteří obývali oblast dnešní Sýrie a Egypta. Mameluci se proslavili jako udatní islámští bojovníci. Z těch dob se v českých zemích též dochovala lidová rýmovačka, která zní:

Šel za námi Mameluk
ptal se zdali máme luk
A my jsme luk neměli
jen tři šípy v prdeli


Dnešní Turecko však už neobývají Osmani, nýbrž Turci, kteří již nejsou tak špatní, jako byli Osmani. Z tohoto pohledu jsou mnohem horší Poturčenci. Což nám potvrzuje známé rčení: "Poturčenec horší Turka".

Nejznámějším současným Poturčencem je jakási Andělína Makrelová z Německé islámské džamahírije (dříve Spolková republika Německo). Termín "džamahírija" je orientální ekvivalent mezinárodně uznávaného označení "republika".
V orientálních poměrech však má toto označení poněkud jiný význam, než v Evropě. Čímž se dostáváme k politickým poměrům v Turecku.

Politickým systémem v Turecku je tzv. pseudodemokracie, která v sobě obsahuje demokratické prvky pouze na začátku panování demokraticky zvoleného politika. V praxi to znamená, že dotyčný politik je pouze demokraticky zvolen, ale po jeho zvolení se demokracie rychle začne ztrácet. Stejně jako se rychle začnou ztrácet opoziční politici, jeho odpůrci, kritici a nepohodlní novináři.
V okamžiku usednutí na prezidentský stolec se totiž v každém tureckém politikovi začnou probouzet dávné touhy osmanských sultánů, kteří kdysi autokraticky vládli ve značné části tehdy známého světa.
Následně je domnělý sultán většinou nedemokraticky svržen armádou. Potom je demokraticky zvolen další budoucí pseudosultán a po čase je opět svržen. A tak to jde v Turecku pořád dokola už po desítky let.

Jedním významných exportních artiklů Turecka je turecký med. V minulosti byl turecký med konzumován jako pochoutka. V současné době je však turecký med spíš používán k mazání okolo huby. A to zejména okolo huby evropských politiků.

Turci se celosvětově proslavili též tím, že vynalezli tzv. "turecký záchod". Tímto vynálezem totiž výrazně eliminovali hygienická rizika při konání potřeby, protože na tureckém záchodě si nemůžete sednout na počůrané prkýnko. Což turečtí vynálezci vyřešili tím, že si na tureckém záchodě nemůžete sednout vůbec.
Snad jen jedinou vadou tureckého záchodu je skutečnost, že při konání potřeby musí člověk z té výšky mířit přesně jako bombometčík ve vojenském bombardéru.
Což možná vysvětluje fakt, proč turečtí bojovníci vždy vynikali v přesnosti střelby na cíl. Měli totiž z domova to míření dosti natrénováno.

Tímto fekálně-toaletním tématem jsme se tématicky tak trošku přiblížili k současné situaci, ve které se Turecko nachází. Současný turecký sultán, ehm pardon, současný turecký prezident totiž v záchvatu svého velikášství poněkud ztratil přesnou mušku, protože místo přesného trefování do tureckého záchodu už nasral hodně okolo.
Například hodně nasral své kurdské spoluobčany. A nejen ty. Již nějakou dobu nasírá i Kurdy za hranicemi svého státu, tedy v Iráku a Sýrii.
Nejnověji zřejmě nasral islámské teroristy, které donedávna tak hojně podporoval a nepochybně i nadále ještě podporuje. Za což se mu teroristi odvděčili tím, že mu v Turecku odpálili pár bombiček. Při současném počtu asi třiceti teroristických skupin, které operují na území Sýrie a Iráku, už ani není divu, že se v tom sám nevyzná a nepamatuje si, koho vlastně má podporovat a koho ne. Možná prostě jen při rozdělování zbraní a financí na nějakou tu teroristickou skupinu zapomněl. A ona mu tímto důrazně připomněla, aby příště už nezapomínal.
Kromě toho též už poněkud nasírá i své věrné americké spojence, protože jim zpoza hranice dělostřelecky bombarduje Kurdy a jejich arabské spojence v boji proti Islámskému státu, které naopak Američané podporují.
Mimořádně též nasral Rusko sestřelením ruského vojenského letounu nad Sýrií. Za což se mu Rusové odvděčili tím, že turecká letoviska dnes zejí takřka prázdnotou.
O tom, že trvale nasírá syrského prezidenta, který byl zvolen stejně demokraticky jako on, o tom nemůže být ani pochyb.
Svým neustálým vydíráním a kličkováním též začíná nasírat i některé prozíravější evropské politiky. A to už je co říci, protože politická prozíravost není v posledních letech v Evropě příliš v módě.

Pan prezident už prostě nasral kdekoho. V důsledku čehož se dnes Turecko nachází kulturně nejen hluboko v Asii, nábožensky nejen hluboko ve středověku, ale nachází se též politicky i ekonomicky hluboko uvnitř prdele. Amen.

Epilog: Můj děda, který dobře znal Turky z první světové války, často říkával větičku: "Turek od vokurek". Nikdy jsem však přesně nevěděl, co tím měl děda na mysli. Ve světle nynějších událostí mi to však začáná dávat smysl. Okurky totiž zlepšují trávení a zrychlují peristaltiku střev. A tak to vypadá, že se pan turecký prezident v poslední době poněkud přecpává okurkama.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sebastian Pažót Sebastian Pažót | E-mail | Web | 17. července 2016 v 18:59 | Reagovat

Kam se začnou ztrácet opoziční politici, odpůrci, kritici a nepohodlní novináři?

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 17. července 2016 v 19:59 | Reagovat

Tureckému prezidentovi se naskýtá jedinečná příležitost zlikvidovat všechny případné oponenty ve všech sférách společnosti kvůli "schvalování puče". Myslím, že něco takového se u tureckých soudů nebude muset nijak dokazovat, což soudci, kteří právě teď zjišťují, jak je krátká vzdálenost je mezi soudícím a souzeným, poměrně rychle pochopí.

3 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 17. července 2016 v 20:12 | Reagovat

No jo, kde je ta doba rozlehlé osmanské říše...
To, co Osmani tenkrát dobyli, to teď Turci posrali :-)

4 Malkiel Malkiel | 17. července 2016 v 21:53 | Reagovat

[1]: Na to se musíš zeptat Erdogana.;-)

[2]: Zcela přesně popsáno. Tenhle převrat spadnul Erdoganovi doslova jako z nebe. Kdybych měl zvýšené tendence podléhat spikleneckým teoriím, tak bych si snad musel myslet, že si ten totálně zpackanej převrat musel sám objednat.
Teď jsem zrovna pročítal zpravodajství a tam to lítá hlava nehlava. Taková Noc dlouhých nožů v osmanském provedení.
Jen mne překvapuje, jak rychle ty Erdoganovy věrné bezpečnostní síly jednají a jak jdou pro ty "pučisty" najisto. Jako kdyby na něco takového byli připraveni. Počty zatčených se už pohybují v tisících. To přece není možný, během jednoho dne rozplést celou pavučinu spiknutí a všechno to pozatýkat. A to se nejedná jen o vojáky, ale i o soudce a politiky.
Dokonce se chystaj zatýkat i lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali ten převrat.
Ono to spíš všechno vypadá jako Erdoganův převrat.
Ne že bych chtěl být škodolibý, ale koho si Turci zvolili do svého čela, toho tam mají. Ale co lze taky čekat od lidí, jejichž slovník je omezen pouze na opakování floskule "Allah Akbar"?

[3]: Mně se teda po Osmanské říši zrovna moc nestýská.
Nicméně, jistá obdoba Osmanské říše v Evropě stejně vzniká. Jen tomu nebudou přímo velet Turci, ale machometáni to budou tak jako tak.;-)

5 Sebastian Pažót Sebastian Pažót | E-mail | Web | 17. července 2016 v 23:57 | Reagovat

Já že bych se jako novinář někde v Turecku nerad někam vypařil a ještě k tomu dopředu nevěděl kam. Předpokládám, že Erdogan by mi to ale stejně neřekl. Radši tu prapodivnou zem nadobro vymazat z nabídek cestovních kanceláří.

6 Hanka Hanka | Web | 18. července 2016 v 11:20 | Reagovat

Nevěřím jim ani tu okurku! ;-)  ;-)

7 Malkiel Malkiel | 18. července 2016 v 11:29 | Reagovat

[6]: Proto já už léta nepiju ani tureckou kávu.;-)

8 Miloš Miloš | Web | 18. července 2016 v 22:47 | Reagovat

[2]: Pěkné taky je, jak prohlašuje, že když lid si přeje trest smrti, mělo by se mu vyhovět, protože je demokracie.
To připomíná naše 50. léta, když pracující lid si žádal popravu Milady Horákové a všech republiku podvracejících spiklenců.
Nejdřív se návodně zmanipulují a pak se jim vyhoví.

9 Janinka Janinka | E-mail | Web | 19. července 2016 v 17:38 | Reagovat

To spojení Turek vod vokurek jsem taky nikdy nepochopila. Přemýšlela jsem, jestli to má něco společného s kávou alias turkem, s turkem - dýní, nebo s Turky, a když jsem se dnes, po přečtení tvého článku, na jednom fóru zeptala, bylo mi řečeno, že to neznamená vůbec nic, jen se to prostě rýmuje. To je ale fakt kravina :-D.

10 Malkiel Malkiel | 19. července 2016 v 22:41 | Reagovat

[8]: Jo, Erdogan je doslova demokrat tělem i duší.;-) Asi nebude náhodou, že v okamžiku probíhajícího převratu mu briskně vyjádřily podporu významné demokratické organizace, jako Al-Kajdá, Ahrar Al-Sham a ISIL. :D
Nějak si nedovedu představit, že při současných čistkách v Turecku, které byly zjevně připraveny, by se našel nějaký bláhový hrdina, který by si dovolil protestovat proti zavedení trestu smrti.
Na případném zavedení trestu smrti je však pozitivní jeden fakt, že dříve nebo později bude nepochybně aplikován i na jeho iniciátorovi, jak nám říká historie. Viz Francouzská revoluce. ;-)

11 Malkiel Malkiel | 19. července 2016 v 22:47 | Reagovat

[9]: A já mám kraviny rád, proto o nich píšu.;-) Je to asi tak stejná kravina, jako "Gurkha von Gurken" neboli "Gurkha od okurek". :D
(Gurkhové jsou obyvatelé Nepálu, kteří prosluli jako udatní bojovníci.)

12 valin valin | Web | 22. července 2016 v 13:08 | Reagovat

Pěkně to vyjádřil Čerf,  krátká vzdálenost je mezi soudícím a souzeným. Trefné. :-D

13 nar.soc. nar.soc. | 22. července 2016 v 13:19 | Reagovat

Erdogan se dlouho snažil o osobní "sultanát", ale teď překročil Rubikon. Cestu zpět už nemá, jen následné činy rozhodnou i o jeho osobní budoucnosti. Bude a musí být ve vlastním zájmu sekerník a podobně i skončí. Takové zacházení tamní armáda ( značná část vyššího důstojnického sboru studovala v USA ) nevydýchá nikdy. Střelec s dobrou muškou se najde, jako kdysi na Sadata v Egyptě.

14 Malkiel Malkiel | 22. července 2016 v 22:08 | Reagovat

[12]: Čerf je vždycky trefnej.;-)

15 Malkiel Malkiel | 22. července 2016 v 23:00 | Reagovat

[13]: Je pravdou, že turecká armáda vždy byla zárukou sekularity Turecka. Bohužel v posledních letech došlo k výrazné islamizaci turecké populace, zejména mezi mladými lidmi. Kromě toho má Erdogan mezi muslimskými fanatiky ohromnou podporu. A tzv."mlčící většina" je většinou úplně k hovnu.
Na základě toho se obávám, že v případě jakéhokoliv pokusu o další převrat tito muslimští fanatici naplní ulice a v Turecku dojde k občanské válce, nikoliv jen k převratu.
Navíc Erdogan armádu v posledních dnech pořádně po stalinsku vykastroval, tak se dá celkem pochybovat o její současné bojeschopnosti.

16 Kontrastní bratr Kontrastní bratr | 24. července 2016 v 23:56 | Reagovat

Tak jsem si vzpomněl, co říkal Švejk: válka s Turkem muší bejt !

17 Van Van | Web | 26. července 2016 v 23:13 | Reagovat

[4]: Na tohle jsem slyšela teorii, že si ten puč sám zorganizoval. Teorie na základě faktu, že s obrovským fofrem odhalil a pochytal všechny pučisty. A taky, že ten puč byl dost diletantsky zorganizován. No, je to jen teorie...
Jinak, opět výborný článek. Já jsem v tomhle ohledu hooodně skeptická a to jsem před pár lety byla docela optimistická - tedy ve smyslu, že Turecko je civilizované. Leda prd.
Viděla jsem kus videa s tím lynčováním, ale nebyla jsem schopna se dodívat.
Obávám se, že Ergodan je na koni a bude to hodně zlý.A zaráží mě, že EU, která ještě před pár dny prohlašovala, že pokud přistoupí  k rozsudkům smrti, že pro ni bude nepřijatelný, tak ta EU najednou mlčí. Vlastně, koho by to překvapilo... zástupci EU mlčí, ne jsou promigrantsky veleotevření, nebo pláčou nad oběťmi a osvěcují státní památky barvami vlajky. Pokrytci. :-!

18 Van Van | Web | 26. července 2016 v 23:14 | Reagovat

Oprava, Erdogan, mně se to pořád prohazuje...

19 Malkiel Malkiel | 27. července 2016 v 1:42 | Reagovat

[17]: Fakt je ten tureckej puč dost divnej. Během pouhých pár dnů je zatčeno okolo 10 tisíc lidí a dalších asi 60 tisíc lidí bylo vyhozeno z práce. Soudců, učitelů i obyčejných úředníků kdesi v Horní Dolní.
Teď ještě pročesávají internetové diskuze a vyhledávají lidi, kteří souhlasili s převratem.

Jinak pokrytectví evropských a amerických politiků je takřka bezbřehé. Například Bašára Assada téměř hystericky označují jako řezníka a tyrana. Přitom v Sýrii až do tzv. "arabského jara" fungovala jakás takás demokracie, která v okolních arabských zemích prakticky neměla ani přibližné obdoby.
Navíc už je dnes zcela jisté, že ty chemické zbraně nepoužila syrská vláda, ale západními státy podporovaní islámští teroristi, kteří z podstatné části nejsou ani Syřani, ale sjeli se do Sýrie z celého světa. O čemž vypovídají jejich přezdívky - Al-Kuvajtí, Al-Saudí, Al-Tunisí.
Saudskoarabský teokratický a despotický režim, kde není ani špetka demokracie a lidských práv, však nikomu z nich nevadí a Saudská Arábie je dávána téměř za vzor. A to i přesto, že tam probíhají veřejné popravy podle islámského práva šaria jako na běžícím páse. V loňském roce tam bylo popraveno 158 lidí. To je skoro každý druhý den poprava. Což je procentuálně k počtu obyvatel více, než v Číně. Ovšem popravy v Číně jsou evropským "demokratům" velkým trnem v oku.

20 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. srpna 2016 v 21:34 | Reagovat

To by pak byl skoro jako Stalin a jeho suita. Zbavil se dobrých vojáků-generálů. Byl v tom ale podíl propagandy německé, takže kdoví, kdo tam "pomáhal".

21 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 2. srpna 2016 v 7:11 | Reagovat

Tvůj podařený článek mě mě dostal. Směju se tak, že asi hned tak neusnu. Je to jako turecká káva a tu já fakt po noční nepiju, protože bych neusnula... :-D

22 Jaromír Krystl Jaromír Krystl | E-mail | 8. srpna 2016 v 17:58 | Reagovat

Dost ironie, ale u Čechů je to obvyklé. Já jsem v Turecku byl několikrát a vnímal jsem tuto zemi jako policejní. Policisté tam chodili po ulicích, a před místy hodně navštěvovanými turisty byli v civilu. Policisté tam ale jsou vzdělaní, umí anglicky. Přesto, že ulice nebyly večer osvětleny a chodníky pouze z udusané hlíny, bylo tam bezpečně. Neviděl jsem tam tolik chudáků povalovat se v ulicích jako u nás v Brně. V sázkařské kanceláři, kde jsem se dohadoval s Turky, proč nemají kurzy předepsané na sázence, mně jedna Turkyně řekla, že Česká republika je postkomunistická země, kdežto Turecko, že je rozvíjející se kapitalistická země. Adolf Born měl v Turecku přátele a vyjádřil se, že Turci mají stejné povahy jako Češi, ale že zásadní rozdíl mezi ČR a Tureckem je, že v Turecku je pořádek ve městech a na vesnicích bordel, kdežto v ČR je to naopak - souhlasím. V jednom ale s pisatelem naprosto souhlasím, to řvaní muezínů se mně opravdu nelíbilo, já jsem ho vnímal 3x denně. Lze to vysvětlit tím, že je tam někdy dost teplo a Turci musí ráno vstát a jít dělat, protože ve dne toho moc už neudělají. KONEC

23 Van Van | Web | 11. srpna 2016 v 11:29 | Reagovat

[19]: To je taky paradox, myslím Saudy v čele OSN. Politické pokrytectví na nejvyšším stupni, řekla bych, stejně jako letošní OH v Riu. Teď jsem četla na to téma zajímavý článek, že o kdejakém muslimovi nebo muslimce píšou oslavné články, i když se ve sportu umístili spíš na nižších místech. O tolerování netypického sportovního dresu ani nemluvě.
Co se týká Assada, nevím, co si mám o něm myslet. Viděla jsem s ním jeden rozhovor v ČT (neuvěřitelný počin, že to vůbec natočili a dokonce vysílali) a tam mi připadal jako celkem rozumnej chlap i politik. Jasně, ideální není, ale kdo z vedení zemí je ideální? Měl docela rozumné názory. A s tím údajným útokem na vlastní lidi - taky jsem slyšela jinou verzi, že větříček zafoukal odjinud.

24 Malkiel Malkiel | 14. srpna 2016 v 2:09 | Reagovat

[21]: Jsem moc rád, že při své současné blogerské neplodnosti aspoň někoho pobavím. ;-)

25 Malkiel Malkiel | 14. srpna 2016 v 2:17 | Reagovat

[23]: Tvrzení o chemických či jaderných zbraních je pro Američany oblíbeným a vyzkoušeným trikem, jak ospravedlnit svoji agresi proti suverénnímu státu a nastolování svého způsobu demokracie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama