Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Říjen 2015

Bohyně Kálí na lidi nekálí

31. října 2015 v 20:30 | Malkiel |  Témata týdne
V minulém článku Sbohem či bezboha? jsem se zmiňoval o úskalích spojených s používáním pozdravu "sbohem". Na druhou stranu však můžeme být my Češi rádi, že k nám v minulosti dorazilo křesťanství se svým bezejmenným Bohem a ne nějaké jiné náboženství. Třeba hinduismus se svou bohyní Kálí, jejíž jméno nám Čechům zní poněkud fekálně. Tato bohyně by v českém jazykovém prostředí nepochybně vytvářela mnohé bizarní situace.
Dnes bychom například místo slova bohorovně říkali kálírovně. Bezbožný člověk by byl označován jako bezkálný. Což by spíš mohlo evokovat, že bezkálný člověk má ve skutečnosti dlouhodobou zácpu. Místo slova pobožnost bychom požívali slovo pokálenost. Nebo kdyby někdo místo můj Bože zvolal moje Kálí. Přítomný posluchač by to mohl mylně chápat jako informaci, že manželka dotyčného právě koná velkou potřebu.

Sbohem či bezboha?

29. října 2015 v 20:29 | Malkiel |  Témata týdne
Pozdrav Sbohem je ve skutečnosti takovým slovním patvarem. Je to podobné, jako kdybychom napsali dohromady slovo zprdele. Slovo sbohem je totiž odvozeno od křesťanského pozdravu na rozloučenou, který v plném tvaru zněl Buď s Bohem. Což bylo jakési doporučení zdravícího, aby se život pozdravence odvíjel v souladu s Božími pravidly, nebo též po cestách Božích. Někdy se tento pozdrav používal též v podobě Bůh s Tebou.
Oba tyto pozdravy však v sobě skrývají jisté riziko a mohou vyznívat poněkud dvojznačně. Slovní formulace odebral se k Bohu nebo Bůh si jej povolal k sobě, totiž znamenají úmrtí člověka. Pokud tedy někomu řekneme Sbohem nebo Bůh s tebou, tak to též může znamenat, že mu přejeme aby se odebral k Bohu, neboli aby zemřel. Takže já bych s tím pozdravem Sbohem byl raději opatrný. I když někdy může mít člověk velmi silné nutkání si přát, aby dotyčný opravdu natáhnul bačkory.

Dejte babě sbohem

27. října 2015 v 20:00 | Malkiel |  Témata týdne
Vladaři a státníci jsou kromě svých jmen často označování přízvisky, která vystihují vystihují jejich mocenské postavení, či dosažené úspěchy. Z minulosti tak známe makedonského krále Alexandra Velikého, franského krále Karla Velikého, pruského krále Fridricha Velikého, či ruskou carevnu Kateřinu Velikou.
V historii se také můžeme setkat s panovníky, kteří svá přízviska získali na základě některých charakteristických vlastností. Třeba s vikingským náčelníkem Erikem Rudovousým, s franskými králi Pipinem Krátkým, Ludvíkem Pobožným, či Childebertem Adoptovaným. My Češi jistě dobře známe Přemysla Otakara II, krále Železného a Zlatého. Španělé pro změnu dali světu krále Filipa Sličného, ale též i královnu s poněkud neobvyklým přízviskem Johanu Šílenou.

Politicky ko-rektální omluva

23. října 2015 v 20:00 | Malkiel |  Témata týdne
Původně jsem měl v plánu napsat veřejné pokání o deseti bodech, komu a proč se omlouvám. Později jsem bohužel zjistil, že k dostatečnému pokání mi deset bodů nestačí. Omluvy se totiž postupně rozrůstaly, až jsem se dostal na číslo 30. Takže mi z toho vyšlo 3x10 důvodů proč.....

Omlouvám se černochům za všechno, co jim kdo kdy udělal. I za to, co si udělali sami mezi sebou.
Omlouvám se Indiánům za všechny bělochy
Omlouvám se Indiánům za neštovice

Deset důvodů, proč jsem xenofob

20. října 2015 v 20:00 | Malkiel |  Témata týdne
V posledních měsících se stalo jedním z nejfrekventovanějších slov označení xenofob. Hlavní příčinou zmnožení tohoto slova je skutečnost, že se mnozí lidé s mentální úrovní papoušků naučili toto slovo papouškovat.
Při hlubším zamyšlení nad sebou jsem však dospěl k závěru, že jsem také xenofob.
A v následujících deseti bodech celkem snadno vysvětlím proč.

Německá bomba v Lidlu

17. října 2015 v 19:57 | Malkiel
Zákazníci obchodního řetězce LIDL si již zvykli na pravidelné týdny národních specialit. Opakovaně se tak mohou setkávat třeba s Britským týdnem, Italským týdnem, Řeckým týdnem a mnoha dalšími týdny. V nabídce řetězce LIDL však dosud chyběl Německý týden.
A to navzdory tomu, že majitel řetězce, společnost Lidl & Schwarz-Gruppe, sídlí v Německu. Důvodem je zřejmě fakt, že od II.světové války je zdůrazňování němectví považováno za cosi rasistického, či dokonce nacistického. Současný demografický vývoj u našich západních sousedů však naznačuje, že Německo již přestává být Německem. Označení "německý " tudíž již ztrácí svůj pejorativní význam.

Nepříjemné překvapení

14. října 2015 v 23:04 | Malkiel |  MALKIPEDIE
Mailem mi přišel obrázek, o který se prostě musím podělit s ostatními.


Umírněný muslimský terorista

10. října 2015 v 19:40 | Malkiel |  Témata týdne
Terminologie lidského vyjadřování se neustále mění. Stále si musíme zvykat na nějaké nové výrazy. Nejvíce nových termínů musíme samozřejmě vstřebat v oblasti elektroniky a počítačové techniky. Všelijaké ty bity, bajty, softvéry, hardvéry či uživatelská rozhraní.
Nové termíny však vznikají i v jiných oblastech lidského života. Například v politice a vojenství. Například v devadesátých letech, v souvislosti s bombardováním Srbska, byl světový slovník obohacen o termín humanitární bombardování.
I současná hektická doba nám přináší nové termíny. Právě v nedávných dnech byl z úst amerického prezidenta Baracka Husseina Obamy světový slovník oblažen zcela novým termínem umírněný povstalec.
Jelikož je tento termín nový, tak by se mohl občan hůře orientovat v tom, jak odlišit umírněného povstalce od neumírněného. Americká výzvědná služba CIA proto nenechala nic náhodě. Nasadila do Sýrie týmy psychologů převlečených za mudžahedíny, kteří během uplynulých čtyř let syrského konfliktu provedli podrobné psychotesty všem povstalcům.
A výsledek byl překvapující. Všichni protivládní povstalci jsou velice umírnění. Někteří jsou doslova jako beránci.
Na základě svých průzkumů vytvořila americká administrativa tři kategorie umírněných povstalců, kteří se od sebe liší pouze v nepatrných detailech.

Odlišný lichokopytník

5. října 2015 v 19:12 | Malkiel |  Poetické blouznění

Lišej na ksichtě

Každý se rád liší
to je běžný obyčej
proto jsem si pořídil
lišej na svůj obličej
___

Lišaj smrtihlav

Když se lidi neliší
vypadaj jak šedý dav
v něm se krásně odlišuje
motýl Lišaj smrtihlav