Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Únor 2015

Myšlenkový šmodrchanec

27. února 2015 v 20:00 | Malkiel |  Témata týdne
Pravděpodobně na světě neexistuje člověk, který by nikdy nevyslovil větu "Ještě mě napadlo". Tedy snad kromě lidí, které stejně nikdy nic nenapadá. Nejčastější příčinou vyslovení této věty je takzvané zpožďování myšlenek. Mnozí lidé toto zpožďování myšlenek přičítají roztržitosti, hlouposti a nebo to dokonce považují za jistý druh demence. Tedy záležitosti mentálního charakteru. Skutečnost je však zcela jiná. Příčina je totiž čistě fyziologická. Za zpožďování myšlenek může specifická součást našeho mozku.

Nejprve si však pro snadnější pochopení musíme ten mozek stručně popsat.
Základem našeho mozku je takzvaný starý mozek, někdy též zvaný primitivní mozek. Tento mozek se nám vyvinul v období, kdy jsme se z nižších organizmů, jako jsou prvoci, měňavky a láčkovci, začali vyvíjet ve vyšší organizmy. Při tomto vývoji se nám vyvinuly další části mozku, které jsou označovány jako nový mozek.
Zde je však nutno podotknout, že mnohým našim současníkům se nový mozek nevyvinul, tudíž jsou vybaveni stále pouze tím původním primitivním mozkem. U některých jedinců je dokonce podezření, že nemají mozek žádný a jejich tělesné pochody jsou řízeny žebříčkovou nervovou soustavou, jako třeba u červů a pijavic.
Oproti tomu ani lidé, kterým se vyvinul nový mozek, nemají úplně vyhráno. Mnohým z nich totiž ten nový mozek časem zestárne a potom mají staré mozky dva.

Maňásek v propadlišti

24. února 2015 v 19:02 | Malkiel |  Poetické blouznění
Ověřit si rčení
to mě ještě napadlo
že prý s malým maňáskem
lze hrát velké divadlo

Tak jsem s ním vlez na jeviště
a blbě to dopadlo
neboť se mi pod maňáskem
otevřelo propadlo

Lidé beze strachu

20. února 2015 v 20:00 | Malkiel |  Témata týdne
V minulém článku Strach, lidí dobrý brach jsem se zmiňoval o strachu, jako o nezbytné součásti našeho pudu sebezáchovy. Taktéž jsem se zmiňoval o lidech vyhledávajících adrenalinové zážitky a o jejich nedostatku strachu, souvisejícím s poněkud omezeným pudem sebezáchovy.

Musím se přiznat, že takové lidi mám i ve svém nejbližším okolí. Jsou to totiž oba moji synové. Jeden z nich už léta metá salta na kolečkových bruslích a prohání se na různých betonových rampách, zábradlích či všelijakých dalších krkolomnostech, které ani zdaleka nejsou určeny k bruslení.
Přiznám se, že pohled na jeho hlavu, jak při saltu míjí hranu betonové rampy o pouhých pár centimetrů, mi nikdy nedělal moc dobře. Proto jsem pohled na jeho akrobatické kousky nikdy moc nevyhledával a z nevědomého povzdálí jsem tajně doufal, že jeho hlava tu betonovou hranu vždycky mine.

Strach, lidí dobrý brach

18. února 2015 v 18:56 | Malkiel |  Témata týdne
Strach je poněkud rozporuplná emoce. Na jednu stranu je strach základní součástí našeho pudu sebezáchovy. Strach nás totiž podvědomě nutí k tomu, abychom se vyhýbali situacím, ve kterých by mohlo být ohroženo naše zdraví nebo život.
Na druhou stranu ale mají lidé strach rádi a dokonce jej i vyhledávají. Proto se lidé rádi koukají na horory a nebo chodí na krkolomné pouťové atrakce. Lidé se prostě rádi bojí. Ale většina lidí při tom strachu musí mít jistotu, že to nakonec dobře dopadne. Že po skončení hororu odejdou z kina jen příjemně rozechvělí do bezpečí svých domovů. Že po skončení jízdy na krkolomné pouťové atrakci zcela zdraví sestoupí na pevnou zem.

Pelestí do ksichtu

15. února 2015 v 21:52 | Malkiel |  Poetické blouznění
V břiše mě bolí
pálí jak led
smích přece léčí
řekl jsem si hned
tak jsem se rozesmál
až praskl mi vřed

Ukrutná bolest
mě zlomila v pase
tu přišla rána jako pěst
co je tohle zase
praštil jsem se o pelest
kvičím jako prase

Sanitkou do chechtárny

10. února 2015 v 19:30 | Malkiel |  Témata týdne
Lidé si potrpí na všelijaké vzletné kecy, které poněkud nadneseně označují jako moudra. Třeba o tom, že láska hory přenáší. Taková blbost. Milióny zamilovaných lidí, megatuny lásky a podle topografických měření jsou všechny hory pořád na svém místě.
Nebo že smích je nejlepší lék. Já osobně teda mám o této léčebné metodě značné pochybnosti. Třeba zrovna nedávno, když mě chytla bolest zad. Nejprve jsem se z toho pokoušel vychechtat, leč ani usilovné pokusy bolest nezahnaly. Dokonce jsem si pustil scénky se svým oblíbeným komikem Felixem Holzmannem, který mne svou přitroublostí jindy spolehlivě rozesměje. A nic. Asi po dvou hodinách, kdy jsem se bolestí kroutil jak žížala napíchnutá na háček, jsem si nakonec stejně musel vzít prášek.
Nevím jaké s tím má kdo zkušenosti, ale u mě to opravdu nefunguje. Dokonce si myslím, že to nefunguje ani u jiných lidí. Aspoň jsem tedy ještě neslyšel, že by se někdo vychechtal třeba z infarktu. Nebo že by se chodec rozmáznutý tramvají z hluboka od plic rozesmál, pokud by mu to ovšem umožňovala váha na něm stojící tramvaje a odešel domů po svých.
Pokud by smích opravdu fungoval jako lék, tak by obraz zdravotnictví vypadal úplně jinak. Kdyby vás skolila srdeční zástava, tak by přijeli saniťáci v klaunských oblecích a místo použití defibrilátoru by se snažili obnovit srdeční činnost stříkáním vody do vašeho ksichtu z kopretiny na klopě.

Předsud(k)ová poezie

5. února 2015 v 20:10 | Malkiel |  Poetické blouznění

Bez předsudku na budku

Nejsem žádný xenofob
nepodléhám předsudku
Však odhad můj byl nepřesný
a já dostal na budku

Svět plný sudků

3. února 2015 v 20:08 | Malkiel |  Témata týdne
Slovo předsudek patří do kategorie slov, které se nazývají sudky. Kromě předsudku tam patří též slova posudek, úsudek, přísudek a odsudek. Fotograf Josef Sudek však do této kategorie nepatří. Josef Sudek patří do kategorie fotografů, podobně jako fotograf Jan Saudek.
Do kategorie sudků však patří i poněkud méně známá a málo používaná slova jako podsudek a zásudek. O gramatické funkci těchto slov si však povíme o něco později. Nyní se věnujme těm známějším sudkům, vyjmenovaným na začátku.
Lidé často mívají problémy se správným používáním sudků, proto bych si dovolil uvést několik základních bodů pro snadnější orientaci v této problematice.

Vyser si

1. února 2015 v 21:04 | Malkiel |  Témata týdne
Výrobci se v rámci konkurenčního boje často snaží nalákat zákazníka zajímavým reklamním sloganem. Mnozí z výrobců však tu upoutávku zapracují již do názvu výrobku. Příkladem může být řada pochoutek, které zákazníci znají pod názvem BERSI. Repertoár této firmy je poměrně široký a zákazníci si na pobídku BER SI, zobrazenou na obalech, již poměrně zvykli a zboží berou jako diví.