Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Šipkoidní pidlivilizace

6. dubna 2013 v 21:30 | Malkiel |  Témata týdne
Druhou část názvu článku jsem si vypůjčil z filmu "Srdečný pozdrav ze zeměkoule", s pány Lasicou a Satínským. Tou pidlivilizací je pochopitelně míněna civilizace. I když mám takový dojem, že po desítkách tisíc let své existence lidstvo stále ještě moc civilizované není. Zvlášť když se někdy podívám na ta hovada okolo sebe. Například za volanty aut.
Proto mi ten název pidlivilizace připadá vhodnější. Vlastně to ani nic neznamená, jen to vypadá blbě. Stejně jako vypadá blbě celé lidstvo.

Z historického hlediska bývá zvykem, že různé historické etapy jsou označovány jako civilizace, či kultura. Například "mayská civilizace" nebo "kultura popelnicových polí". Zde jistě stojí za zmínku fakt, že již naši dávní předkové používali popelnice. Nesypali však do nich odpadky jako my, ale strkali do nich své zemřelé spoluobčany.
Naše současná civilizace zatím ještě žádný přívlastek nemá. Ten jí dají naši následovníci, až tato civilizace zanikne. Netroufám si ani odhadovat, jaký přívlastek to bude. Ale jistě to nebude nic lichotivého, vzhledem ke stavu zeměkoule, v jakém jim jí předáme. Jen tak namátkou mě napadá třeba "kreténská civilizace". A to nikoliv ve spojení s ostrovem Kréta.
Jako další vhodný název mě napadá "šipkoidní civilizace". Aniž si to člověk uvědomuje, tak jedním z nejvýraznějších a nejpočetnějších znaků naší doby jsou šipky. Tyto špičaté ukazatele najdeme prakticky všude. Šipky zahlcují náš svět a organizují naše životy. Existuje málo míst v našem světě, kde bychom nenašli žádnou šipku.
Udělejme si tedy takovou okružní jízdu po šipkách. Nejprve začneme doma. U sebe doma většinou moc šipek nenajdeme. Pokud tedy nejsme úplní debilové a jsme schopni trefit u sebe doma na záchod nebo do kuchyně bez šipek. Naše probuzení a první kroky se tedy obejdou bez šipek. Jenže to netrvá dlouho a neodbytné šipky se nám začnou vkrádat do života.
Postavíme si vodu na čaj a podle šipky zmáčkneme tlačítko varné konvice. Podle šipky otevřeme krabičku s čajem a sáček vložíme do hrnku. Pro extrablbce někdy bývá i šipka na cedulce u sáčku, aby věděl co má ponořit do vody.
Po provedení nezbytných úkonů vyrazíme z bytu a hned narazíme na další šipky. U tlačítka výtahu šipka nahoru a dolu. Uvnitř výtahu na displeji taktéž. Navíc k tomu dvě šipky do strany u tlačítka na otevření dveří. V přízemí domu začínají šipky přibývat. Šipky únikový východ, hlavní uzávěr plynu, hlavní uzávěr vody, hlavní uzávěr čehokoliv, šipka směrem k papírové krabici doplněná nápisem "Zde dávejte letáky". Po vyjití z baráku se vydáte směrem ke svému autu, přičemž potkáte několik dalších šipek. Například šipka s názvem ulice, kde máte zaparkované auto. Navíc se podle šipek dozvíte, kterým směrem je poliklinika nebo lékárna. Což se vám hodí zejména v případě, když vás osloví cizinec mluvící azbukou, který hledá "bolnícu" či "aptěéku". Dále můžete spatřit šipku určující směr, kam by se měla házet psí hovínka. Této šipky si však majitelé psů moc nevšímají. Možná by to chtělo nějakou mechanickou šipku, která by po vykonání potřeby chlupatým miláčkem jeho majitele píchla do zadku.
K tomu všemu se nám již začínají objevovat první šipky na dopravních značkách. Přikázaný směr jízdy, jednosměrná ulice a šipky určující začátek a konec zákazu stání.
Nasedáme do auta a již na nás jukají další šipky. Ještě před nasednutím si však můžeme prohlédnout šipky na pneumatikách, označující směr otáčení. Uvnitř potom okénko nahoru-dolu, zrcátko doprava-doleva-nahoru-dolu, sedačka dopředu-dozadu, opěradlo nahoru-dolu. Zasuneme klíček, podle šipky otočíme a již nám bublá motor.
Zapneme ukazatel směru, což nám signalizují šipky na přístrojové desce a vydáváme se vstříc dalším šipkám. Ujedeme prakticky jen pár desítek metrů a na nejbližší křižovatce nás čeká doslova záplava šipek. Šipky na zemi, šipky na tabulích, šipky na semaforu. Několikrát rovně a jednou doprava. Ale pozor, tady je jedna šipka dokonce přeškrtnutá. Zřejmě i sám šipkotvůrce usoudil, že už je těch šipek moc, tak jednu škrtnul. Jenže zrovna tím směrem potřebuju jet. Nezbývá mi tedy, než jet rovně a po několika zašipkování a přešipkování se dostat do kýžené ulice, kam mě přeškrtnutá šipka nechtěla zlomyslně pustit.
A již se blížíme ke kruhovému objezdu. Zde se šipkotvůrce vyřádil, protože na jedné ceduli jsou hned tři šipky, které jsou z estetických důvodů zatočené hezky do kulata.
Naše okružní cesta po šipkách hezky ubíhá a spatřené šipky utěšeně přibývají. Jářku, než dojedete z periferie do centra města, tak máte možnost spatřit několik set šipek.
V centru města nás soustava šipek zavede na kýžené místo. Pokud máme štěstí, tak získáme parkovací místo v povolené zóně, která je taktéž ohraničena šipkami. V autě provedeme důležité šipkovací úkony, například zavření okének a již se vydáváme na pěší tůru za dalšími šipkami. Ve starobylém centru města je o poznání méně šipek na vozovkách. O to více je tam však informačních šipek na kandelábrech veřejného osvětlení. V některých místech je přímo habaděj šipek, někde jsou jich dokonce přehršle. Šipky jsou všude. Přikazují, lákají, nabádají. Pražský hrad, Vyšehrad, Velehrad, Velezámek, kostely, kláštery a synagógy. Sochy svatých i nesvatých. Muzea všeho možného i nemožného. Na nábřeží můžeme dokonce spatřit i česko-anglickou šipku "To ships". Což znamená nikoliv k šipkám, ale k lodím.
Někde se dokonce můžeme setkat s tzv. "živými šipkami" v podobě všelijak vyhastrošených lidí, kteří vám cpou do ruky letáky a lákají vás do různých míst, kde byste měli něco konzumovat a hlavně utrácet. V Praze jsou jako živé šipky hojně využíváni černoši. Což mnohdy působí velmi komicky, když vás černoch oblečený do rokokového kostýmu láká na koncert vážné hudby do kostela. Nebo vás oblečen do námořnického kostýmu láká na projížďku lodičkami po Vltavě.
Z té záplavy živých i neživých šipek v centru města by se člověk doslova posral. A to zejména proto, že v té záplavě marně hledá šipku s nápisem "Veřejné WC". Jak už je v našich končinách zvykem.
V Praze můžete cokoliv. Můžete jít na koncert do kostela, můžete jít na lodičky, můžete se proletět balónem nad Vltavou, můžete si prohlédnout voskového Hitlera, Švejka i Goťáka. Můžete prakticky všechno, když máte peníze. Jen se vám nesmí chtít na záchod. Potom se vystavujete vážnému riziku, že vaše oblečení nabyde značně necivilizovaného vzhledu a současná civilizace dostane momentální přívlastek "posraná". Posraná šipkoidní pidlivilizace.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. dubna 2013 v 21:51 | Reagovat

Ha! U nás na konci světa už dávno žádné šipky nevidím. Všechno je buď barevně směrované, nebo mi směr ukazuje cestička mezi slepičákama. Už i rychlovarnou konvici mi nutí, ale odolávám. Má šipku (asi) a ta by mě někam směrovala. Jo, jednu Šipku zde na liště mám - jeskyni Šipku, kterou mám eště lustrovat. Vy v městě jste chudáci. Žijete podle šipek ;-)

2 Monnie Monnie | Web | 6. dubna 2013 v 23:23 | Reagovat

Ahoj,prosím přečti si mou povídku :) http://ykonas.blog.cz/1304/smula-zivota-1-kapitola

3 Radka Radka | E-mail | Web | 6. dubna 2013 v 23:48 | Reagovat

Něco na tom bude, jen na klávesnici jsem těch manipulátorek našla jedenáct O_O.Těžko poslat šipku k šípku ... :-?

4 VendyW VendyW | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 8:36 | Reagovat

Jak jsem to tak pročítala tak jsem našla jediný klad života na vsi....minimum šipek. Na konvice nemám, výtah v rodinném domě také ne, do obchodu to mám coby kamenem dohodil tudíž mne nic nikam nenavádí, čaj z krabičky mám přendaný v kulaté pixle bez šipek za to s krásným obrázkem.....no takže opravdu jen ten počítač :-)

5 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 8:45 | Reagovat

Som poriadne prekvapeny! Sipky na pocitaci som si doteraz nikdy neuvedomil, ale fakt ich je tam hodne! :-)

PS Nie je nahodou polsky "sipko, sipko" pre "honem, honem", teda rychlo?

6 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 12:00 | Reagovat

[1]: Na konci světa už přece žádné šipky být nemůžou, to dá rozum, ne? :-D

[3]: Tak máš nějakou aušusovou klávesnici, protože já jich tam mám dvanáct.
Och, pardon, to není šipka, ale nějaké smetí. Takže taky jedenáct. :-D

[4]: Život v guberniích bez šipek je sice krásný, ale když potom přijedeš do města, tak se z těch šipek zblázníš, protože na ně nejsi zvyklá. :-D

[5]: Myslím, že šipko je polsky rychle. Když to však spojíme s ruským slovem "ašipka" neboli chyba, tak zjistíme to, co zjistili již staří Římané. Že bychom měli spěchat pomalu, neboli Festina lente. ;-)  :D

7 DK DK | Web | 7. dubna 2013 v 14:18 | Reagovat

Nikdy jsem ani neuvažovala, kolik těch šipek kolem nás je. Možná se natolik vymykám, že je prostě nevnímám a neposlouchám :D Na což občas doplácím a trošku se ztrácím :D v cizím městě třeba. :D

8 Radka Radka | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 16:14 | Reagovat

Šipky můžou být i veskrze užitečné, třeba ty s názvem restauračního zařízení, na něž nečekaně narazíte někde v horách. Takové šipky do zlata zasadit! Jednou jsem podobnou zachránkyni objala a nemohla se pak od toho kandelábru odlepit. To proto, že jinou šipku jsem přehlédla a místo po „červené“ lesem šla otrocky po silnici, čímž jsem si splnila třetinu ze sta jarních kilometrů. :-)

9 Kerria Kerria | Web | 7. dubna 2013 v 21:04 | Reagovat

Ve městech je těch šipek požehnaně. Ale u nás v zapadákově jsme se před pár lety taky kvůli nějaké mezinárodní soutěži "zcivilizovali" a před domem nám vyrostl sloupek se šipkami, aby každý debil trefil přes silnici na OÚ. Chodit podle ostatních šipek moc nedoporučuju: Šipka do družstva ukazuje kamsi, kde sice družstvo je, ale nemá žádný vchod/vjezd.
Pak tu máme šipku s nápisem "Muzeum", ale v obci žádné muzeum není, jen obecní statek, kde se 2x ročně pořádají půldenní výstavky. Velice zajímavá je šipka k "biocentru", která ukazuje pouze směr, kde biocentrum najdete, ale musíte mít křídla, protože se tudy taktéž nikam nedostanete a další šipky už pochopitelně nejsou... :-D

10 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 22:01 | Reagovat

[7]: Někdy je fakt dobré, ty šipky sledovat. Zvlášť v cizím městě. :-D

[8]: A právě proto já necourám nikde po horách, aby můj život nemusel záviset na nějakých šipkách. Ve svém oblíbeném Posázaví trefím všude i bez šipek. ;-)  :D

[9]: Matoucí šipky jsou dobrým způsobem, jak se naučit orientovat bez šipek. Třeba podle lyšejníku, letokruhů a podobně. :-D

11 Iva Iva | 7. dubna 2013 v 22:38 | Reagovat

Šipky, šipky, šipky, organizují nám život a my to ani nevnímáme. Život je šílená bojovka. Tam můžeš, tam nesmíš, tam musíš. No to je peklo O_O. A já mám tendenci a často to i dělám, vydat se opačným směrem, schválně, a nabiju si hubu.

12 Radka Radka | E-mail | Web | 8. dubna 2013 v 7:08 | Reagovat

[10]: Z mé rodné „posázavské“ vísky je momentálně satelit zamořený nejen šipkami :-(, nezbylo než se přesunout. Teď už ve svých Jizerkách nebloudím, do oblíbených hospůdek trefím poslepu. Zdejší zamořenost je menší než 5š/km² :D

[9]: Místní omladina se jeden čas bavila přesměrováváním šipek, vytočený soused kameník běhal se žebříkem, natáčel svojí šipku a posílal ty blbce i bez šipky tam, kde ještě nikdo nikdy nebyl :-D

13 Janinka Janinka | E-mail | Web | 9. dubna 2013 v 10:00 | Reagovat

Tak jsem zkoumala a zjisila, že v našem baráku nemáme jedinou šipku, ani ve výtahu :D. Zato doma, to je jiná, na každé krabičce, lahvičce, uzávěru, kelímku - jako pro blblečky :-D.

[5]: Zní to podobně, ale čte se to "šibko" :).

14 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 9. dubna 2013 v 11:23 | Reagovat

[13]: Možná ty šipky u vás v baráku kradou nepřizpůsobiví a dávají je do sběru. :-D
I ty šib(al)ko, to nám musíš rozbourávat pracně vybudovanou teorii? :D
P.S. Já jsem si to "szybko" pustil zvukově v překladači Google a slyším tam P. Tak tam asi mají chybu. :-D
https://translate.google.cz/?hl=cs&tab=wT#cs/pl/rychle

15 Janinka Janinka | E-mail | Web | 9. dubna 2013 v 12:01 | Reagovat

[14]: Asi. Se divím, že si ještě neodtáhli výtah :-D.
Já ráda rozvracím zažité :-). Je fakt, že tam slyším něco mezi p a b, mě to sice učili s čistým b, ale možná záleží na regionu.

16 Pukína Pukína | E-mail | Web | 12. dubna 2013 v 8:18 | Reagovat

Super článek! Opět jsem o něco chytřejší. Kdybych si ho nepřečetla, tak ani nevím, kolik šipek je kolem nás:)
A celkem by mě pobavila anketa s dotazem, kolik lidí si po přečtení počítalo šipky na klávesnici :-D Já jich mám fakt 12!

17 DK DK | Web | 13. dubna 2013 v 13:27 | Reagovat

[10]: Problém je v tom, že já to snad ani neumím. :D Ještěže můj přítel mi tak často dělá osobní GPS. :D

18 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 13. dubna 2013 v 15:18 | Reagovat

[16]: Já jsem teď zjistil, že jich mám dokonce 14. Asi nějaký luxusní vícešipkový typ. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama