Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Duben 2013

Zvadlý vykřičník

30. dubna 2013 v 22:45 | Malkiel |  Témata týdne
Některé věci bereme jaksi samozřejmě a vůbec nás nenapadne zamýšlet se nad tím, proč vypadají tak, jak vypadají. To se například týká i dvou interpunkčních znamének, která se nazývají otazník a vykřičník.
Všichni tato znaménka dobře známe. Popis vykřičníku je snadný. Je to svislá čárka s tečkou dole. Popis otazníku je složitější. Geometricky nelze tento tvar nijak pojmenovat. Ve své podstatě je to něco, co se nám občas podaří položit do záchodové mísy. Někdy i s tou tečkou, když se zadaří.

Proče a pročisti

27. dubna 2013 v 22:48 | Malkiel |  Témata týdne
Otázka "proč?" bývá jedním z nejčastějších slov, které můžeme slyšet z úst malých dětí, když začínají sbírat rozum. "Mami proč tohle, tati proč tamto?"
Některým z dospělých se však podaří mentálně zamrznout v této etapě dětství a mermomocí chtějí odpověď na každou otázku. Chtějí odpovědi na otázky, které jsou zcela zřejmé a není ani potřeba se na ně ptát. Chtějí odpovědi, které by jim byly byly stejně k ničemu. Jsou to zcela zbytečné "proče". Jen takové otázky pro otázky.

Džochar Becherovič Bumbájev

26. dubna 2013 v 11:55 | Malkiel |  MALKIPEDIE
Malkipress, Praha - Groznyj / Nedávný atentát na bostonském maratonu značně rozvířil poklidné vody světové veřejnosti. Atentátníci z Čečenska totiž byli světovým tiskem přiřčeni Česku.
Na jednu stranu se ale není čemu divit, protože v Čečensku jsou politici zhruba stejně zkorumpovaní jako u nás. A krade se tam taky přibližně jako u nás. Svět tedy těžko může vnímat nějaké drobné nuance v názvu těchto dvou zemí.

Proč ne někdo jiný?

24. dubna 2013 v 22:00 | Malkiel |  Témata týdne
Věta "Proč zrovna já?" je vyjádřením kolektivistického cítění lidského druhu.
Již od pravěku, kdy žil člověk v tlupách, se v lidech vytvářel pocit sounáležitosti, který jim pomáhal přežít i velmi nepříznivé situace, jako třeba hladomory, živelné katastrofy a podobně. Přežití každého jednotlivce tehdy záleželo na jeho nejbližších sousedech.
Na jednu stranu jsem docela rád, že už tento princip dnes nefunguje. Kdyby totiž můj život závisel třeba na nejbližších sousedech u nás v domě, tak už jsem nepochybně mnohokrát mrtvej.

Jak jsem se probudil vedle Medúzy

14. dubna 2013 v 20:55 | Malkiel |  Témata týdne
Mrkevní článek o barvení vlasů blogerky Mengano mě přivedl na myšlenku napsat též pár řádků na toto téma. Navíc to zapadá do tématu tohoto týdne, kterým je nedočkavost.
Barvení vlasů, všelijaké zkrášlování a podobné pičičandy jsou totiž často též výsledkem nedočkavosti. Smyslem života mnohých žen je totiž neustálá změna vzhledu. Upřímně řečeno, svým mužským mozkem jaksi nedokážu pochopit ty ženské touhy po změnách vzhledu. Na druhou stranu je však nutno poznamenat, že mnohé ženy nemohou partnerovi nabídnout nic jiného, než svůj vzhled.

Dočkavost a přečkavost

13. dubna 2013 v 21:36 | Malkiel |  Témata týdne
Nedočkavost je lidská vlastnost, které majitele této vlastnosti často dostává do průšvihu. Jako protiklad nedočkavosti existuje dočkavost. Aby se čtenáři blíže seznámili s rozdílem mezi těmito vlastnostmi, můžeme si předvést takovou jednoduchou modelovou situaci.
Představte si rušnou silnici, na jejíž jedné straně se vyskytuje prodejna potravin a na druhé straně stojí hladový člověk, který má v úmyslu zakoupit si v prodejně cosi k jídlu. Nedočkavý člověk se bez rozmýšlení vrhá před kapoty projíždějících aut, čímž velmi riskuje a místo nákupu potravin se často dostane někam jinam.

Šipkoidní pidlivilizace

6. dubna 2013 v 21:30 | Malkiel |  Témata týdne
Druhou část názvu článku jsem si vypůjčil z filmu "Srdečný pozdrav ze zeměkoule", s pány Lasicou a Satínským. Tou pidlivilizací je pochopitelně míněna civilizace. I když mám takový dojem, že po desítkách tisíc let své existence lidstvo stále ještě moc civilizované není. Zvlášť když se někdy podívám na ta hovada okolo sebe. Například za volanty aut.
Proto mi ten název pidlivilizace připadá vhodnější. Vlastně to ani nic neznamená, jen to vypadá blbě. Stejně jako vypadá blbě celé lidstvo.

Šipka do průšvihu

4. dubna 2013 v 23:34 | Malkiel |  Témata týdne
Taková obyčejná šipka může člověka přivést i do slušného průšvihu. Ba dokonce s ohrožením života.
Jeden takový příběh se nám stal v roce 1990. S naší partou jsme každý rok vždy na jaře pořádali akci spojenou s opékáním selátka a pochopitelně též s hojnou konzumací alkoholu. Akce byla jednoduše nazývána "Čuňík" a konala se každý rok u někoho jiného na chatě nebo chalupě. Nikdo totiž nebyl ochoten opakovaně pozvat hordu opilců a nechat si dobrovolně devastovat svoji nemovitost i přilehlé pozemnky. Kamarád Zelí kdysi neprozřetelně uspořádal tuto akci na chatě svých rodičů a následně byl jimi vyděděn, protože pečlivě šlechtěný anglický trávník a opečovávané záhonky po našem odjezdu vypadaly jako válečné bojiště po útoku nepřátelských vojsk.