Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Leden 2013

Magor a mončičáci

30. ledna 2013 v 21:44 | Malkiel |  Témata týdne
V osmdesátých letech zasáhla naší republiku vlna mončičáků. Pamětníci se jistě dobře pamatují na tato různobarevná plyšová zvířátka, která měla podobu medvídků, opiček, pejsků, králíčků, či jiných, zcela neidentifikovatelných zvířat.
Jelikož jsem tehdy měl malé děti, tak vlna mončičáků vtrhla i do naší domácnosti. Mončičáci byli všude kam se člověk podíval. Paradoxem je, že jsem mončičákům neunikl ani v práci.

Medvídek Šloufík

28. ledna 2013 v 21:57 | Malkiel |  Témata týdne
Když se řekne plyšový medvídek, tak si to každý automaticky spojuje s dětmi. Nemusí to být však pravidlem. Jak známo, tak muži často zůstávají dětmi až do vysokého věku. Někteří muži si hrají s autíčky nebo s mašinkami. (Jako třeba já.) Jiní muži se dokonce vracejí až do kojeneckého věku a hrají si s ženskými mléčnými žlázami. (Jako třeba já.)
Existují však i dospělí muži, kteří si hrají s plyšovými medvídky. Většině čtenářů se v této chvíli asi vybaví populární Mr. Bean se svým odrbaným medvídkem Teddym. Mistr Bean však ani zdaleka není osamocen se svou vášní pro plyšového medvěda.

Změny na Pražském hradě

28. ledna 2013 v 0:55 | Malkiel

Zprávy z lepší horší společnosti

Z domova
_________________________________________________

PRAHA - Nástup nového prezidenta Miloše Zemana přinese i některé praktické změny v prezidentském úřadě. Například zbytečně dlouhý a nepraktický název Kancelář prezidenta republiky ponese od 8. března název Šloufárna.

Moje vnitřní hovado

27. ledna 2013 v 0:55 | Malkiel |  Témata týdne
V tomto článku bych se chtěl pozastavit nad fenoménem, který jsem si nazval "Moje vnitřní hovado". Charakteristika tohoto fenoménu je složitá. Není vidět, není slyšet, není cítit, nedá se nahmatat. Jeho přítomnost lze vypozorovat pouze podle jeho činnosti.
Vnitřní hovado není nějaká slintajicí příšera, kterou známe z filmu Vetřelec, jak se sápe z břišní dutiny Sigourney Weaver. O to je možná nebezpečnější, protože je neuchopitelné.
Největší záludností vnitřního hovada je však skutečnost, že dovede v životě vytvářet nečekané, ba dokonce nepředpokládatelné změny. Vnitřním hovadem prováděné změny mnohdy staví člověka do zcela bizarních situací, o kterých se mu nemůže zdát ani v nejdivočejších snech.

Tak jsem ho tam šoupnul

25. ledna 2013 v 21:56 | Malkiel |  Témata týdne
Ano, opravdu jsem ho tam šoupnul. A to navzdory svému původnímu rozhodnutí. Původně jsem ho tam totiž nechtěl šoupnout. Přesto jsem nakonec šoupnul svůj hlas do volební urny. Ve svém nedávném článku jsem tvrdil, že v druhém kole volit nepůjdu, protože ani jeden z obou kandidátů pro mě není přijatelný. Změnil jsem však svůj názor. Ke změně mého názoru přispěla jedna jediná věta vyslovená ve včerejší debatě prezidentských kandidátů na ČT 1.
Moderátor se obou kandidátů zeptal, co by dělali v případě, kdyby se Velká Británie rozhodla odejít z Evropské unie.

Příliš mnoho změn škodí

23. ledna 2013 v 22:12 | Malkiel |  Témata týdne
Abych se přiznal, tak nemám příliš rád změny. Ve své podstatě jsem konzervativní člověk. Nemám rád přílišné zásahy do zaběhaných zvyklostí svého života. Možná i proto, že se v mém životě udála spousta změn, aniž bych o ty změny nějak stál, aniž bych se o ty změny nějak snažil.
Změny si prostě do mého života vždy přicházely podle své vlastní libovůle, či podle libovůle ostatních lidí, kteří si přivlastňovali právo rozhodovat o mém životě. Proto já sám nerad páchám změny ve svém životě, když už se o ty změny většinou hojně postaral někdo jiný. A to včetně osudu.

Šláfnberk a břichomluvec

22. ledna 2013 v 22:59 | Malkiel |  Témata týdne
Mnozí lidé si od přímé prezidentské volby slibovali změnu. Již první kolo volby však ukázalo, že tito lidé mají smolíka. Žádná změna se nekoná. Do druhého kola postoupili dva političtí mastodonti. Golémoidní břichomluvec Miloš Zeman a kníže "Šláfnberk". Tedy nic nového pod sluncem, žádná změna.
Miloš Zeman se v politice pohybuje od roku 1990 a na rozdíl od svého konkurenta to nijak nezastírá. Karel Schwarzenberg se v české politice pohybuje stejnou dobu, leč sám sebe označuje za muže současnosti, ba dokonce budoucnosti.

Tvůrčí temno

18. ledna 2013 v 0:20 | Malkiel |  Sebrané spisy roztroušeného sklerotika
A je to tady. Padlo na mne tvůrčí temno. Přesněji bych měl napsat, že blogové tvůrčí temno. Padlo na mne jako deka a obalilo mi všechny neurony v mozku. Nic nevím, nic mě nenapadá. Připadám si jako ohlodaná kost.
Vlastně se to dalo očekávat, protože takové temno mívám na začátku roku vždycky. Když se podívám do statistik, tak mám vždy v lednu slabší frekvenci psaní článků. A proto vždy v tuto dobu přichází čas na další z mých koníčků a tím je modelářství. Některé z mých prací si čtenáři mohou prohlédnout v rubrice Můj malý svět modelů.

Není kůže bez trní, aneb "buchty, kůže a lakýry"

14. ledna 2013 v 22:25 | Malkiel |  Témata týdne
Již od nepaměti mám sklony ledacos komolit. Zejména různá rčení. A nejsem v tom sám. V minulosti jsme s kamarády často používali zkomolená rčení jako například "nachytal ho na šestkách", "padla koza na kámen" nebo "není kůže bez trní".
Poslední rčení si zaslouží bližší vysvětlení. V časech mladické nerozvážnosti jsme měli pro dívky různá označení, abychom se v nich orientovali. Měli jsme dívky rozdělené do tří kategorií s názvem buchta, kůže a lakýra. Tuto kategorizaci jsme měli proto, aby když někdo oznamoval, že sbalil nějakou dívku, tak abychom bez zbytečně dlouhého popisování věděli jakou.
Popisovat buchtu je asi zcela zbytečné. Jen je třeba dodat, že v této kategorii existovala ještě podkategorie "buchťalka", která byla přijatelnější variantou buchty.

Seznamte se s větry

13. ledna 2013 v 16:42 | Malkiel |  Témata týdne
Podle klasické evropské filozofie existují čtyři živly. Oheň, voda, vzduch a země. Podle budhistické filozofie však existuje i pátý živel, který se tibetsky nazývá "n´akaši". V překladu to znamená prázdnota. S tímto fenoménem se však někdy můžeme setkat i v našem nebudhistickém prostředí. Když se například někdo ožere "na kaši", tak potom často následuje velká prázdnota, která se česky nazývá "okno".
O vodě i ohni jsem se zmiňoval v minulých článcích. V tomto článku se chci zmínit o vzduchu. Vzduch je stejně jako voda nezbytným prostředkem k našemu životu, neboť vzduch dýcháme.
Z toho důvodu je potřeba, aby byl vzduch dýchatelný.