Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Březen 2012

Jájista

31. března 2012 v 16:02 | Malkiel |  Témata týdne
V tomto článku bych se chtěl podrobněji zmínit o lidech, kteří jsou hovorově nazýváni "jájisti".
Jájista je člověk, pro kterého je nejdůležitější věcí jeho vlastní JÁ. Jájista se cítí být středobodem vesmíru. Jájista je přesvědčen, že vše co bylo stvořeno člověkem, Bohem či přírodou, je zde k jeho osobnímu prospěchu. Pro orientaci bych uvedl několik jeho základních povahových rysů.

Já, jako sexuální lákadlo

28. března 2012 v 22:25 | Malkiel |  Témata týdne
Nejprve musím uvést na správnou míru nadpis článku. Není to myšleno tak, jako že bych já měl být tím sexuálním lákadlem. Ve svém věku už bych mohl být sexuálním lákadlem nanejvýš pro homosexuálně orientované a nekrofilně zvrhlé hrobníky. Tím zmiňovaným sexuálním lákadlem může být zájmeno JÁ, vhodně předřazené určitému textu.

Moje ze mě nebo z někoho jiného

25. března 2012 v 16:25 | Malkiel |  Témata týdne
Čeština je velmi mnohotvárný jazyk. Někdy stačí v textu ubrat nebo přidat jedno písmeno, nebo udělat mezeru a všechno je jinak. Zní to sice stejně, ale znamená to něco jiného. Například věta "Moje země". Když ve slově "země" uděláme mezeru, tak dostaneme větu "Moje ze mě". Každý si tam potom může podle libosti dosadit jakékoliv slovo, které charakterizuje něco, co z něho vychází.


S Klausem praštili o zem

24. března 2012 v 17:55 | Malkiel |  Témata týdne
Nedávno jsem na internetu hledal jednu starší zprávu a při tom jsem narazil na titulek, který mi doslova vyrazil dech: Prezident Klaus zajel na Chodsko, bouchli tam s ním o zem.
Nejprve jsem si myslel, že se jedná o nějaký méně známý chodský zvyk při vítání hostů. Jako se třeba někde vítá chlebem a solí, tak rázovití Psohlavci s hostem praští o zem. V případě prezidenta by to bylo přímo symbolické, kdyby uvítací výbor vzácného hosta blíže seznámil se zemí, které prezidentuje.

Krutý experiment s Čechy

22. března 2012 v 22:21 | Malkiel |  Témata týdne
Tento týden jsem dostal mail, který se výborně hodí k tématu tohoto týdne. Text mailu uvádím v originální podobě a pro odlišení od mého textu jej otiskuji kurzívou.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lars Johan Ekström

Víte, že žijete v zemi, která byla skupinou amerických investorů vybrána jako společenský, sociální, finanční a majetkový experiment, kam až jsou Češi a ostatní postsocialistické národy ochotni klesnout bez odporu a až čemu jsou ochotni se podvolit, aby pak zkušenosti z tohoto experimentu využívali u ostatních podobných národů?

Člověk v zemi

21. března 2012 v 21:03 | Malkiel |  Témata týdne
Omlouvám se čtenářům, kteří se chodí na můj blog pobavit. Dnes tu totiž žádnou srandu nenajdou, neboť v tyto dny nejsem zrovna vesele naladěn. Ono taky úmrtí blízkého člověka není moc veselou záležitostí. I když člověk o tom už dlouho ví, že to jednou musí přijít, tak když to přijde, stejně to s ním poněkud zacloumá. Takové to vědomí, že bylo něco, co už nikdy nebude.
A k tomu spousta myšlenek, co člověk tomu druhému ještě neřekl, nebo co pro něho neudělal.
Termín "moje země" může mít mnoho podob, mnoho rovin. Může to být celá naše planeta, naše vlast, oblíbená krajina či oblast, kam rádi jezdíme, kde žijeme nebo k ní máme jakousi citovou vazbu. V katastrální knize třeba máme napsané pozemky, které jsou naše. V těchto případech se však jedná pouze o právní nebo citové vlastnické vztahy.

Pravda, pralinky a prasata

17. března 2012 v 22:03 | Malkiel |  Témata týdne
Abychom mohli objektivně pohovořit o pravdě, tak si nejdříve musíme říci, kdy pravda vlastně vznikla. Jak již napovídá sám název, pravda vznikla velmi dávno. Ba dokonce pradávno.
Z náboženského pohledu to bylo v dobách biblických, z ateistického hlediska v dobách pralidských a z pohledu členů české Jednoty bratrské v dobách kralických. Zde se však dostáváme do určitého chronologického schizmatu, protože doba biblická, pralidská i kralická mají jiný časový rozměr.

Pravdu? Ne, raději lež!

15. března 2012 v 22:50 | Malkiel |  Témata týdne
Lidé se rádi a často ohánějí pravdou. Že nesnášejí lži, že potřebují pravdu, že si bez pravdy nedovedou představit život, atd, atd. Jenže skutečnost je jiná. Mnozí se raději nechávají obelhávat, ba dokonce lži vyžadují.
Myslíte si že třeba taková manželka chce od manžela slyšet, že potkal kamarádku z mládí a byl s ní na kafi? Ani náhodou. Raději si nechá nakukat, že se manžel zdržel v práci. Ona si to chce nechat nakukat, protože je to pro ní přijatelnější, než informace o nevinném posezení jejího manžela s cizí ženou.

Malá gerontologická poradna

13. března 2012 v 22:43 | Malkiel |  Témata týdne
Hra na pravdu je jednou z oblíbených her, kterou lidé rádi hrají. Nejčastěji sami se sebou. Lidově se tomu říká, že si sami kecají do ksichtu. Dosti často se tato hra týká věku, ať již domnělého, tak skutečného. Lidé si totiž často nalhávají, že jsou mladší, než jsou ve skutečnosti. To se stává zejména nám, kteří jsme duchem mladí, leč s tělem již věkem zchátralým.

Zábava v MHD

11. března 2012 v 22:38 | Malkiel |  Témata týdne
V článku Cestování v MHD může být zdrojem zábavy jsem se zmiňoval o kolektivních způsobech zábavy v hromadných dopravních prostředcích. Mladý člověk prahnoucí po veselém rozptýlení se však mohl pobavit i sám, nebo třeba jen ve dvou.
O jednom oblíbeném způsobu zábavy se již zmiňoval můj kontrastní bratr v jednom z komentářů pod mými články k tomuto tématu týdne.
Za tímto účelem zábavy musel člověk v tramvaji najít uvolněnou přidržovací tyč, nejlépe tu vodorovnou. U ní byl zábavný efekt výraznější. Navíc byl ostatními cestujícími těžko odhalitelný. A především bylo nezbytné toto provozovat v plné tramvaji. Což ovšem nebyl problém. Z doby svého cestování v MHD neznám totiž jiné tramvaje než plné, neřkuli přeplněné.