Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Duben 2011

Ďábelský Krvesaj

30. dubna 2011 v 0:26 | Malkiel |  Poetické blouznění
Město svírá temná hrůza
právě nastal běsů ráj
na ulicích vřeští lůza
je tu démon Krvesaj

Asi budem v časech příštích
hynout v krve tratolištích
Krvesaj prý nemá zdání
co je s lidmi slitování

Daruj krev a odvaž se

27. dubna 2011 v 23:35 | Malkiel |  Témata týdne
Adrenalinové sporty se dostávají do stále větší obliby u obyvatelstva. Mezi adrenalinové sporty jistě patří i let teplovzdušným balónem, při kterém se někdy zažije vzrušení až dost. Této skutečnosti se snaží využít transfúzní stanice při získávání nových dárců krve. Takový let balónem je rozhodně rozhodně atraktivnější nabídkou než multivitaminové tablety nebo hrneček, které dárci běžně po odběru krve dostávají.

Jak nevykrvácet

27. dubna 2011 v 1:40 | Malkiel |  Témata týdne
Vzhledem ke svému sedavému zaměstnání se snažím ve svém volnu trochu hýbat, aby mi zcela nezakrnělo svalstvo. Pravda, tak úplně se mi to nedaří. Lenivost je totiž člověku přirozenou vlastností, stejně jako všem živočichům. Podle vědeckých výzkumů patří k nejlenivějším tvorům včely a mravenci. Ano, právě ti tvorové, o kterých se mylně domníváme, že jsou pilní a sami si je dáváme za vzor. Zde nás totiž mate neustálý pohyb těchto tvorů. Jenže netušíme, že na jednoho mravence, který vleče jehličí, se jich dalších sto válí v mraveništi.

Pobav se a daruj krev

26. dubna 2011 v 11:13 | Malkiel |  Témata týdne
Prakticky všechny transfúzní stanice se čas od času potýkají s nedostatkem dobrovolných dárců krve. K větší ochotě dárců by mohl přispět tento propagační leták. Dárci by mohli být též motivováni odběrem filmových novinek z oboru hematologie a dárcovství krve. Pro větší zábavnost a napínavost odběru krve by sestřičky na transfúzních stanicících mohly být oblečeny do kostýmů oblíbených filmových postav.


Přesnice

24. dubna 2011 v 23:32 | Malkiel |  MALKIPEDIE
Přesnice je zastaralý název pro Velikonoce. Původně se tak jmenoval nekvašený chléb, který kdysi pekli židé, když zdrhali z Egypta. A protože zdrhali narychlo, nestačili dát do těsta kvasnice.

Je v prdeli opravdu tma?

22. dubna 2011 v 19:00 | Malkiel |  Opravník obecně oblíbených omylů
Mnozí ze čtenářů se jistě pamatují na dětskou říkanku, která zní:

V prdeli je tma
nejsou tam okna
a kdyby tam okna byly
prdy by je vymlátily

Jedním z velmi rozšířených českých přirovnání je věta: "Je tam tma jako v prdeli".
Skutečnost je ovšem taková, že ani říkanka, ani tato věta nemusí být vždy pravdivé. V mikroskopickém světě bakterií, protobakterií, prvoků, plísní a dalších mikroorganismů totiž existují některé druhy, které ve tmě světélkují. Pokud se některý z těchto světélkujících organismů stane součástí naší střevní flóry a fauny, můžeme směle prohlásit, že "Je tam světlo jako v prdeli".
Proto nikdy nepoužívejte větu "Je tam tma jako v prdeli". Nikdy totiž nemůžete vědět, jestli vám tam náhodou něco nesvítí.

Opravník obecně oblíbených omylů

22. dubna 2011 v 2:32 | Malkiel |  Opravník obecně oblíbených omylů
Kromě nově zavedené encyklopedijní rubriky Malkipedie jsem se rozhodl zavést i rubriku, která bude uvádět na správnou míru omyly, jenž jsou hojně rozšířeny v povědomí lidí. Tato rubrika se bude jmenovat Opravník obecně oblíbených omylů.
V prvním příspěvku do této rubriky bych se chtěl zmínit o klamavém termínu Zeměkoule. Většina čtenářů, jimž se podařilo vydržet ve škole až do poslední hodiny, kterou byl většinou zeměpis, si bude jistě pamatovat, že planeta Země není kulatá, ale šišatá. Správný termín pro naši planetu by tedy měl znít Zeměšiška.

Nomen omen v praxi

22. dubna 2011 v 1:05 | Malkiel
Mnozí z čtenářů se jistě již setkali s latinským termínem "nomen omen". V překladu do češtiny to znamená "příznačné pojmenování". Asi něco v tom smyslu, jako když se majitel pohřební služby jmenuje pan Havran nebo majitel pekárny pan Rohlík.
Včera došlo v jedné chemické továrně k explozi. Samozřejmě, kde jinde by taky mělo dojít k explozi, než v továrně s názvem Explosia. To je klasické "nomen omen" přímo v praxi.

Nic ve státní pokladně

21. dubna 2011 v 22:55 | Malkiel |  Témata týdne
Většina článků na téma tohoto týdne se snaží rozluštit, jestli NIC je opravdu absolutní NIC, nebo jestli NIC je přece jenom NĚCO. Nejnovější objev z oboru elektronické snímací techniky by však mohl vnést do této problematiky trochu jasno.
Technici čínské elektrotechnické firmy TAM-ŠUNT z města Šan-tung totiž vynalezli fluidální snímací spektrometr, který je schopen snímat i velmi slabé energetické potenciály. Právě tento přístroj se ukázal být vhodným k rozluštění výše popisované záhady. Jak je známo, tak každý předmět vyzařuje nějakou energii, která se nazývá fluidum. A to i předměty, které nejsou lidským okem viditelné. Pokud by tedy NIC bylo ve skutečnosti NĚCO, musel by tento přístroj zachytit fluidum vyzařované tím NĚČÍM.

Co ještě nevíte

20. dubna 2011 v 22:44 | Malkiel |  MALKIPEDIE
Mnozí čtenáři si oblíbili mé poučné články. Jsou i tací, kteří se přiznali, že jim mé články nebývale rozšířily jejich vědomostní obzory. Proto se chystám v budoucnu založit encyklopedii s názvem Malkipedie, která bude vyplňovat vědomostní mezery ve všeobecně oblíbené Wikipedii. Následující článek svojí poučnou hodnotou právě schematicky zapadá do plánované Malkipedie.

Když se hovoří o NIC, tak si také musíme říci, co vlastně to NIC je.
NIC je málo známý chemický prvek s názvem "uhlan nikelný" (přesná chemická značka je NiC). Tento prvek objevil ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev.