Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Srpen 2010

Tekkno je takky výplach mozku

29. srpna 2010 v 2:47 | Malkiel |  Témata týdne
Ve svém předešlém článku na téma Hudba jsem se vyjádřil, že techno je výplach mozku. V diskuzi pod článkem jsem byl ovšem poučen, že jsem disco kretén a že ničemu nerozumím. Že prý jsem u článku uvedl fotky z tekkna a ne techna. Opravdu se v tom nevyznám, jak se má správně ležet s hlavou v subwoorferu při tekknu a jak při technu.

Výplach mozku jménem Techno

28. srpna 2010 v 3:26 | Malkiel |  Témata týdne
Není žádným tajemstvím, že hudba, rytmus a zpěv prostřednictvím našich smyslů působí na mozek, jenž následně dává povely hormonálnímu systému k vylučování určitých hormonů, které ovlivňují naši náladu a duševní rozpoložení. Této vlastnosti využíval od nepaměti člověk, který se při různých rituálech pomocí rytmu, tance a zpěvu dovedl uvést do jakéhosi tranzu. Některé přírodní národy tyto rituály provozují dodnes.

Proč mám zamrzlé hlasivky

26. srpna 2010 v 23:03 | Malkiel ♂ |  Témata týdne
Názory na určité téma týdne se různí od člověka k člověku. Někomu dané téma vyhovuje, někomu ne. Nelze se však zavděčit lidem všem. Já jsem původně z tématu "Hudba" nebyl taky nijak odvázaný. I když toto téma nevyvolává masovou návštěvnost blogů a vášnivé diskuze pod články, jsem rád, že toto téma bylo vyhlášeno. Díky tématu "Hudba" jsem se totiž o sobě něco dozvěděl. Vlastně mně k tomu dovedl článek blogerky edithhola s názvem Zpívejte a tančete.

Když Kabáti stojí na bedně od whisky

26. srpna 2010 v 0:41 | Malkiel |  Témata týdne
Je známým faktem, že zvuky se nejlépe nesou nad vodní hladinou. Této skutečnosti využívám při pobytu na chatě. Mám totiž chatu na vyvýšené planině nad obloukem Sázavy a za touto řekou se nachází několik zdrojů hudby. Vlevo stojí léčebna pro tuberáky, odkud se za letních pátečních a sobotních večerů ozývá dechovkové umcaca-umcaca a lidové písně. Hned vedle se nachází vesnice, na jejímž fotbalovém hřišti často probíhají letní rockfesty. Loni jsem se takto například "zúčastnil" koncertu Kabátů, aniž bych se musel hnout ze svého oblíbeného zahradního křesla a to bez jediné koruny investované do vstupného. Silná aparatura pohodlně donesla hudbu a zpěv Kabátů až k mým uším, aniž by přemírou decibelů ohrožovala jejich funkčnost.

Hudba a zpěv, někdy taky řev

24. srpna 2010 v 0:58 | Malkiel |  Témata týdne
Není pochyb o tom, že k hudbě neodmyslitelně patří též zpěv. Hudba a zpěv se doplňují v dokonalém harmonickém celku. Tím zpěvem mám ovšem na mysli zpěv jiných lidí, nikoliv zpěv můj. Příroda mně totiž vybavila podivnou ztuhlostí hlasivek, která zabraňuje vyluzování jakýchkoliv melodických tónů. Zmíněná disfunkce mi v životě přinášela nejen různá privilegia, ale i restrikce. Jedním z privilegií bylo, že jsem na základní škole při hodinách hudební výchovy nemusel za zvuků klavíru před celou třídou u tabule potupně zpívat lidové písně, protože i otrlá učitelka usoudila, že toto se opravdu nedá poslouchat.

Bubáci a jiná strašidla

23. srpna 2010 v 2:10 | Malkiel |  Témata týdne
Když se napíše strach, musí se též napsat kdo ten strach způsobuje. Ano, samozřejmě, jsou to přece nám dobře známá strašidla. Strašidla by se dala rozdělit do tří základních kategorií. Strašidla neskutečná, strašidla skutečná a strašidla neskutečně skutečná. Strašidla neskutečná všichni známe z pohádek, pověstí a bájí. Bubáci, ohniví mužíčci, divoženky, bludičky, hejkalové, bezhlaví rytíři nebo bílá paní špacírující se po cimbuří. (Více o bílé paní najdete zde)

Hmyzožravé kočky

21. srpna 2010 v 0:34 | Malkiel |  Sebrané spisy roztroušeného sklerotika
Diskuze pod mým předešlým článkem mně přivedla k drobnému zamyšlení nad kočkami.
Pozorováním svých dvou koček jsem totiž dospěl k závěru, že kočky jsou zřejmě chybně taxonomicky zařazeny do řádu šelem a že by spíš měly být zařazeny do řádu hmyzožravců. Ty mé rozhodně ano. Moje kočky totiž nade vše milují hmyz. Doma mi naštěstí lítá dost potravinových molů, tak mají miciny o lov a o zábavu trvale postaráno.

Strach jako projímadlo

19. srpna 2010 v 22:45 | Malkiel |  Témata týdne
Strach někdy může být spouštěčem i mnohem závažnějších událostí než z jakých měl člověk původně obavy. Jeden můj kamarád šel kdysi na rande se svojí novou známostí. Naneštěstí pro něj se ovšem k obědu nacpal opečeným česnekovým salámem a hrachovou kaší, navíc hojně posypanou smaženou cibulkou. Zkonzumovaná strava pochopitelně způsobila značné zaplynování jeho útrob, v důsledku čehož můj kamarád volil jako program schůzky raději procházku pod širým nebem a posezení v parku. K večeru však slečna vznesla přání zhlédnout zajímavý film v nedalekém kině.

Strach budoucích nebožtíků

18. srpna 2010 v 0:58 | Malkiel |  Témata týdne
V minulém článku jsem se zmiňoval o různých druzích strachu a o jeho příčinách. Tentokrát se chci věnovat jednomu specifickému strachu, a tím je strach ze smrti. Tento druh strachu je přirozený, je nám vlastní, protože souvisí s naším pudem sebezáchovy, s naší živočišnou podstatou. To mimo jiné potvrzuje skutečnost, že stejný či podobný strach mají i zvířata. Strach ze smrti ovšem mívá u různých lidí i různé parametry. Velikost strachu je přímo úměrná materiálnímu či duchovnímu zaměření jednotlivce.

Blbcofóbie neboli strach z blbců

17. srpna 2010 v 0:17 | Malkiel |  Témata týdne
Strach. Co je to strach? Strach je jednou z nejběžnějších emocí, která doprovází člověka po celý život. Strach se dá zhruba rozdělit do dvou základních skupin. V první skupině je to strach racionální, který souvisí s naším pudem sebezáchovy. Strach ze smrti, strach z nemoci, strach o naše blízké a o své potomky. Kdybychom neměli tento strach, s největší pravděpodobností bychom třeba vstoupili před nejbližší jedoucí auto. Do druhé kategorie patří strachy iracionální, strachy nepodložené, které jsou odborně nazývány slovem fóbie, vycházejícím z řeckého slova "phobos", v překladu znamenající "strach".