Praktické odkladiště Malkielových myšlenek
______________________________________________________________________________

Typický blog za hranicí dobrého vkusu

______________________________________________________________________________

Listopad 2009

Burlaci a lidojedi

28. listopadu 2009 v 3:38 | Malkiel |  MALKIPEDIE
V návaznosti na článek Sonda do historie Pltníků, který pojednává o mořských a říčních národech, je třeba zmínit se též o zapomenutém říčním národě, vyskytujícím se v hloubi Ruska na řece Volze. Ten národ se nazývá Burlaci. Jejich původ není dosud příliš znám, etnogeneze není zatím zcela prozkoumaná, ale jak už je v těch končinách zvykem, budou nepochybně směsí turkických a mongoloidních etnik, možná i s příměsí trochy skandinávské krve. O Rusku je známo, že je to do jisté míry zvláštní země a že věci, které fungují jinde, tam nefungují a naopak. Říjen mají v listopadu, Vánoce slaví 7. ledna, nejhorší známka ve škole je tam jednička a nejlepší pětka. I písmo mají poněkud odlišné od běžných evropských zvyklostí.

O původu názvu Čech

21. listopadu 2009 v 15:36 | Malkiel |  Historie
Etnogenezí českého národa jsem se zabýval již dříve v článku "Pravdy a lži o původu Čechů". V tomto článku bych se chtěl věnovat původu označení národa - Čechové. Podle pověstí existoval na přelomu starověku a ranného středověku jakýsi kmen Čechů, který sjednotil ostatní kmeny ve vltavsko-labské kotlině a dal tak základ vzniku českého národa.

Psohlavci nebo Chodové?

17. listopadu 2009 v 1:52 | Malkiel |  MALKIPEDIE
Tento článek by se dal nazvat volným pokračováním seriálu článků o historii středoevropského prostoru a s ním souvisejícími národy a etnickými či zájmovými skupinami, jak je popisováno v předešlých článcích o Husitech, Češích, Keltech, Slovanech, Pohronských národech a Pltnících. Tentokrát bych se chtěl zaměřit na šumavské Psohlavce, v jejichž dějinách je jako vždy mnoho bílých míst a historických fabulací.

Muoj Bože a Pokoj v duši

16. listopadu 2009 v 1:15 | Katarína Knechtová a Jana Kirschner |  Oblíbená muzika
Nevím, jestli je to pouze můj subjektivní pocit, ale mám dojem, že v posledních letech vznikají lepší písničky na Slovensku než u nás. Ani si nemohu vybavit, že by mně za poslední roky oslovila nějaká písnička z české produkce. Na Slovensku je však takových písniček hned několik. Možná to bude tím, že se čeští skladatelé a zpěváci věnují hlavně současné muzikálománii. Za všechny hezké slovenské písničky uvádím aspoň mé dvě nejoblíbenější. A taky je to trochu omluva Slovákům za ty Pltníky, Horehronce a Dolehronce. :-)

Sonda do historie Pltníků

15. listopadu 2009 v 15:56 | já |  MALKIPEDIE
Z historie lidstva jsou známy některé národy, které se vyznačovaly specifickým způsobem života vázaným na vodní hladinu. Všeobecně jsou tyto národy označovány jako "mořské národy". Zejména oblast Středomoří je historicky spjata s těmito národy. Příslušníci mořského národa trávili většinu času na lodích, kde se odehrával veškerý běžný život těchto lidí. Čas od času však bylo třeba zakotvit u břehu, doplnit zásoby pitnou vodou, potravinami a čerstvými ženami.

Dolehronci a ti další

14. listopadu 2009 v 1:21 | Malkiel |  MALKIPEDIE
V souvislosti s předešlým článkem, popisujícím pátrání po Horehronci, je třeba zmínit se i o pravděpodobné existenci Dolehronce. O Dolehronci sice neexistují žádné písemné údaje a ústní podání působí velmi mlhavě. Forenzním vyšetřováním však byla získána fakta, která nepochybně dokazují, že Dolehronec existuje, nebo aspoň existoval.

Patálie se sršni

6. listopadu 2009 v 23:31 | Malkiel |  Sebrané spisy roztroušeného sklerotika
Po včelím dobrodružství z předešlého roku, popisovaném v článku "Patálie s včelami", jsem další chatařskou sezónu zahajoval poněkud s obavami.Včely však již byly z chaty pryč, tak se mi ulevilo. Těm několika sršňům, kteří spolu s ostatním hmyzem občas poletovali okolo verandy, jsem nepřisuzoval nějaký větší význam. Jsme přece v přírodě a sršni do přírody patří.

Ozubnicová parní lokomotiva řady U 29.0

6. listopadu 2009 v 1:49 | já |  Železnice
Při pátrání po původních vozidlech z ozubnicové trati Štrba - Štrbské pleso, provozované v letech 1896 až 1932, se mi na internetu nepodařilo najít jediný obrázek těchto vozidel. Chci tedy fanouškům ozubnicové železnice nabídnout k prohlédnutí fotografii této lokomotivy a přípojného osobního vozu.

Patálie s včelami

4. listopadu 2009 v 19:17 | já
Mám moc rád přírodu i s veškerou její příjemnou a nepříjemnou havětí. Někdy však dovede příroda i svému milovníkovi nadrobit pěkné patálie. Než jsem si pořídil vlastní víkendové obydlí, jezdil jsem na různé chaty. Ke tchánovi, ke svému otci nebo k přítelkyni, a nějakou dobu jsem měl pronajmutou chatu v lese nad Štěchovicemi.

Údolí mrtvého muže

3. listopadu 2009 v 0:26 | Malkiel |  Sebrané spisy roztroušeného sklerotika
Nadpis článku by mohl naznačovat, že se jedná o známé "Údolí mrtvého muže" (Dead man valley) z filmu Limonádový Joe, kam padouši vylákali šlechetného konzumenta Kolalokovy limonády. Nejedná se o toto údolí, neboť podle textu písně "Arizóna, to je pravých mužů zóna", zatímco oblast o které budu psát je spíš "mrtvých mužů zóna".